Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite cote parti
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite cote parti

Buna ziua,
Pentru un bun imobil dobandit pe numele sotiei in timpul casatoriei noastre pot beneficia de scutire de impozit in cota de 50% cf. Cod Fiscal - art. 456 alin. 1 lit
p) , aret. 464 alin 1 lit. u) ?
Va multumesc !
Numai dacă sunteți coproprietar, adică dețineți o cotă parte din clădire/teren(uri).
Dacă soția este unic propritear nu beneficiază de scutire la plata impozitului pe clădire și/sau teren.
ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru
:
p) clădirea folosită ca domiciliu și/sau alte clădiri aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 2 lit. a), c) - e) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 82/2006 pentru recunoașterea meritelor personalului armatei participant la acțiuni militare și acordarea unor drepturi acestuia și urmașilor celui decedat, aprobată cu modificări prin Legea nr. 111/2007, cu modificările și completările ulterioare;
ART. 464 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:

u) terenurile aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 2 lit. a), c) - e) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 82/2006, cu modificările și completările ulterioare;
[ link extern ]