avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate emilia_57

Activitate emilia_57

Buna seara.da in contract este prevazut termenul de executie si prefare-montare.acesta a fost depasit cu17 zile de la data incheierii contractului.eu am avut nevoie de lucrare ,am luat legatura telefonic dr nenumarate ori si am fost de fiecare data amanat.
Buna seara.ma numesc marin minea si doresc o lamurire.am incheiat un contractcu firma [editat] ptr. Efectuarea unei tamplarii pvc.am dat un avans,la masuratori am mai dat o suma si inaintea montarii trebuia sa achitam.suma totala eta de aprox.2200ron noi achitand jumatate.problrma este ca au intarziat 3sapt.cu livrarea fapt ptr.care am apelat in alta parte,iar lor le-inaintat o cerere ca refuzam marfa si vrem reziliere.ei au luat act si ne ameninta ca avem de plata cealalta jumatate de bani ,ca ei nu vin sa monteze etc.doresc sa intreb care sunt urmatorii pasi de urmat pe cale legala si eventual daca mai pot sa recuperez din bani.va multumesc.
Discuție pensie
Buna ziua,ma numesc cârneanu constanta,si doresc sa va intreb
daca pot iesi la pensie,deoarece:am lucrat
28,3 ani cotizati,am si 14 ani de grupa a doua
si am si 3 copii.mentionez ca sunt nascuta in
anul 1957,luna 10.va multumesc.
Discuție pensii
Buna ziua.Ma numesc emilia si in momentul de fata lucrez in germania ,ca ingrijitoare batrani.mentionez ca sunt angajata cu contract de munca pe perioada perioada nedeterminata,platesc impozit ,asigurare de sanatate ,de somaj,de pensie.as dori sa stiu daca voi beneficia de vreo pensie , cit ar fi ea in momentul in care am dreptul pentru limita dr varsta.pot sa mai spun ca am o vechime in munca in tara de 28 de ani cotizati si am 57 de ani impliniti.va multumesc...si am uitat sa intreb citi ani trebuie sa lucrezi afara pentru a primi o pensie.