Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Buna ziua,ma numesc cârneanu constanta,si doresc sa va intreb
daca pot iesi la pensie,deoarece:am lucrat
28,3 ani cotizati,am si 14 ani de grupa a doua
si am si 3 copii.mentionez ca sunt nascuta in
anul 1957,luna 10.va multumesc.
Daca anii de grupa(14) sunt in procent de 100%-limita de varsta la 57 de ani si 11 luni(septembrie 2015).
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 14 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (60/11 - 3/0 = 57 de ani si 11 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 6 luni (30/11 + 3/6 = 34 de ani si 5 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 57 de ani si 11 luni, in septembrie 2015, adica oricand de acum inainte.

4. Mergeti la Casa de Pensii si depuneti actele pentru pensie pentru limita de varsta.

5. Pentru cei 3 copii nascuti nu se acorda reducerea varstei standard de pensionare.