avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate tiniza

Activitate tiniza

Buna ziua,
Conform ordonantei, este obligatoriu, chiar si olograf, sa transcrii modelul integeal.
Dar, am reusi sa completez declaratia direct pe telefon.
Multumesc!
Ati putea sa-mi explicati?
Multumesc!
Buna ziua,
Daca nu am pozibilitatea sa printez noua declaratie pe propria raspundere pt a iesi din casa pot s-o completez, s-o salvez pe telefonul mobil, dar fara sa fie semnata?
Exista vreun formular emis de M.A.I. care sa-ti permita semnarea acestei declaratii direct pe formular, fara sa printezi?
Multumesc!
Multumesc!
Buna ziua,
Sesizarea ITM o poate face orice persoana sau trebuie sa fie angajat?
Pentru persoanele care isi cresc singure copii, se poate face o cerere prin care sa nu fie obligate la ore suplimentare?
Multumesc!
bune seara,

va rog sa ma ajutati intr-o situatie.
pe scurt: exist un angajator care are un coordonator care ii obliga pe subordonati sa lucreze ore suplimentare, ore suplimentare care nu sunt remunerate.
mai fac precizarea ca pt zilele in care se efectueaza orele suplimentare oamenii nici nu stiu, pe principiul stii cand mergi la serviciu dar nu stii cand iesi de la serviciu.
insituatia familiilor uniparentale, parintele poate face o cerere catre angajator sa nu mai fie obligat sa efectueze orele suplimentare?
ITM poate fi sesizat de orice persoana care cunoaste aceasta situatie sau trebuie sa fie salariat.
daca trebuie sa faca salariatul sesizarea, angajatorul se poate intoarce impotriva angajatorului?
mentionez ca au fost cazuri incare oamenii au lesinat stiu ca a fost intocmit si un dosar pt accident de munca pt un angajat care a cazut la metrou din cauza epuizarii.
cate zile pe luna se pot efectua ore suplimentare si cate ore suplimentare se pot inregistra intr-o luna?
zilele in care se efectueaza ore suplimentare pot fi consecutive? cate ore pe zi si cate zile?
mentionez ca au fost situatii in care oamenii au lucrat 4 zile consecutiv cate 11 ore pe zi, desi contractul de munca prevede clar un program de lucru de 8 ore.

multumesc!
buna seara,

redeventele virate in conturi curente pot fi ulterior utilizate pt constituirea depozitelor purtatoare de dobanzi?
dobanzile obtinute in acest fel sunt supuse popririi?

multumesc!
Răspuns la discuția recuperare timp dupa invoire
Multumesc!
Răspuns la discuția recuperare timp dupa invoire
Buna seara,
Si daca exista deja overtime? Nu se tine cont? Oricum orele suplimentare nu se platesc
buna ziua,

munca de jurist poate fi normata?
respectiv sa trebuiasca sa justifici 480 min de activitate cu nr de documente avizate?
cele 480 de min de munca (nu este inclusa pauza de masa) trebuie justificate 100% de nactivitate? nu intra si m icile pauze pt necesitatile fiziologice, timp de gandire, etc?
am un tabel de completat zilnic cu activitatea curenta si trebuie sa am productivitate 100%, adica 480 min sa muncesc incontinuu.
precizez ca muncesc la calculator.
trebuie sa stau 480 min la calculator muncind in continuu?
care sunt normele privind securitatea si sanatate pt munca la calculator?
recuperarea dupa invoire trebuie sa se refere la timpul pt care m-am invoit sau la productivitate? ce se recupereaza timpul sau productivitatea?