Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare timp dupa invoire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare timp dupa invoire

buna ziua,
dupa ce te invoiesti intr-o zi de la serviciu, pentru 60 min, cum se calcueaza recuperarea?
de exemplu:
1. se are in vedere overtime-ul din zilele anterioare?
2. se calcueaza incepand cu ziua imediat urmatoare?
multumesc!
Modul de recuperare al orelor de invoire ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau in regulamentul intern al angajatorului.

In general, se recupereaza incepand cu prima zi dupa efectuare.
Buna seara,
Si daca exista deja overtime? Nu se tine cont? Oricum orele suplimentare nu se platesc
Se poate tine cont de asa ceva .... Pentru exactitate, ar trebui ca procedura invoirilor sa fie mentionata, fie in reg.intern, fie in ccm aplicabil sau intr-o procedura operationala a angajatorului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc!