avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare timp dupa invoire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare timp dupa invoire

buna ziua,
dupa ce te invoiesti intr-o zi de la serviciu, pentru 60 min, cum se calcueaza recuperarea?
de exemplu:
1. se are in vedere overtime-ul din zilele anterioare?
2. se calcueaza incepand cu ziua imediat urmatoare?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: tiniza , utilizator 10:03, 20 August 2018
Modul de recuperare al orelor de invoire ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau in regulamentul intern al angajatorului.

In general, se recupereaza incepand cu prima zi dupa efectuare.
Buna seara,
Si daca exista deja overtime? Nu se tine cont? Oricum orele suplimentare nu se platesc
Se poate tine cont de asa ceva .... Pentru exactitate, ar trebui ca procedura invoirilor sa fie mentionata, fie in reg.intern, fie in ccm aplicabil sau intr-o procedura operationala a angajatorului.
Ultima modificare: Luni, 20 August 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore suplimentare - cum se acordă liber? oanaportar oanaportar Bună seara ! Vă prezint următoarea situație : - o colegă din instituția noastră publică are de luat mai multe zile libere. Nu se știe exact cum se ... (vezi toată discuția)
Cele 5 zile de căsătorie libere în cît timp trebuie sa mi ... Magie1 Magie1 Cele 5 zile de căsătorie libere în cît timp trebuie sa mi le de-a angajatorul sa nu le pierd. Am zile de concediu de odihna din urmă in luna iunie am ... (vezi toată discuția)
Buna seara!am o intrebare..cate zile de concediu am,deoarece ... mihaelanita78 mihaelanita78 buna seara!am o intrebare..cate zile de concediu am,deoarece tatal meu vitreg a decedat?mentin ca a avut aceiasi adresa..si plus de asta,eu tb sa recuperez la ... (vezi toată discuția)