avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate tudordiana

Activitate tudordiana

Răspuns la discuția Deschidere PFA in perioada CCC
Buna seara. Iar in ceea ce priveste sumele primite in CCC?
85% din netul sumei din ultimul an si max 3400 lei?
si max 1200 lei pt 2 ani?
multumesc
Buna seara..Am si eu o intrebare:lucrez la o firma de paza care isi desfasoara activitatea intr-un hipermarket si am facut cerere sa imi iau si eu cele 15 zile de concediu paternal , tin sa mentionez ca sotia a nascut pe data de 05.01.2016 .Cand le-am cerut acest lucru m-am lovit de un raspuns negativ din partea lor spunand ca este firma privata si ca ei nu platesc nimic in plus fata de orele pe care le presteaza in acel obiectiv.Ca ei nu platesc nici pentru nastere,nici pentru inmormantare si nici pentru nunta.Se poate sa nu le acorde sau este doar rea vointa din partea lor si fac un lucru ilegal neacordandu-le?
Discuție Demisie
Buna seara,
As dori sa stiu, cf noului cod al muncii, conditiile care trebuiesc indeplinite in cazul demisiei. Mai sunt obligatorii cele 20 zile de preaviz?
Multumesc,
Răspuns la discuția Varsta Pensie
Multumesc, nu prea inteleg tabelul; dar se pare ca nu se calculeaza dupa cum stiam eu...raman tot 6 ani si 6 luni.
Răspuns la discuția Varsta Pensie
Din cate stiu, dupa lege, primul an se da la 6 ani de munca; iar apoi un an se da din 4 in 4 ani de munca efectiva. Cum eu am 29 de ani de grupa, rezulta ca voi avea o reducere de 6 ani si 9 luni.De ce in calculul dvs rezulta 6 ani si 6 luni, imi puteti spune metoda de calcul, va rog?
Multumesc,
Răspuns la discuția Varsta Pensie
Multumesc;
Nu inteleg mentiunea: Grupa a fost pana la 31/03/2001.
Am avut grupa pana in 2008.
Am inteles ca la 28 de ani de grupa a doua primesc 6 ani jumatate vechime. Dar la 29 de ani nu primesc si pt al 29 an?
Multumesc,
Discuție Varsta Pensie
Buna seara,
As vrea sa stiu la ce varsta se poate iesi la pensie pt urmatorul caz, va rog:
-nascut in noiembrie 1957
-vechime 40 ani si 9 luni din care 29 ani cu grupa a doua de munca
Cum se calculeaza vechimea pt grupa a doua de munca: in cazul meu avand 29 ani de grupa a doua, cata vechime se adauga?

Multumesc anticipat!