avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate Eu-Genius

Activitate Eu-Genius

Pentru Dl. contabil Iulian Manea. Va rog sa precizati care este actul normativ care reglementeaza aceasta limita de plata numerar (10000 lei) intre persoane fizice. Am primit raspuns de la altcineva ca limita ar fi 50000 lei (Ref. Legea 70/2015 Articolul 10). Va multumesc.
Pentru Dl. Av. Mihai Cosmin Tudor:
Buna ziua. Va multumesc pentru raspuns.
Totusi, cineva inaintea dumneavoastra (Dl. contabil Iulian Manea) mi-a raspuns: citez "Plafonul maxim pentru platile in numerar intre persoane fizice este 10.000 lei iar nu 50.000 lei."
Din pacate nu a precizat si actul normativ care reglementeaza aceasta.
Buna ziua.
Care este suma maxima legala care se poate plati numerar pentru o tranzactie imobiliara intre doua persoane fizice?
Daca valoarea tranzactiei depaseste aceasta suma cum se poate proceda in mod legal atunci cand cumparatorul detine banii in numerar?
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.

Cui ma pot adresa in cazul in care Ministerul Transporturilor nu-mi raspunde in termen legal la o petitie referitoare la aplicarea acestui act normativ?
Pentru a clarifica:
In Art. 12, Alin (1) din Ordinul 1252 /2014 se prevad “procedurile pentru emiterea unui certificat medical” facandu-se intradevar referire la Ordinul comun al Ministerului Transporturilor si Ministerului Sanatatii nr. 1260/1390 din 2013. Prin proceduri de emitere a certificatului medical intelegand examinarile medicale pe care un candidat trebuie sa le indeplineasca si nu periodicitatea acestora, atat timp cat in acelasi act normativ (Re: Ordinul 1252 /2014) exista un paragraf special in care se specifica clar termenul de valabilitate si categoriile de varsta: Art 12, Alin(5).
De asemenea, conform principiului “Lex posterior derogat legi priori” Ordinul Ministerului Transporturilor 1252 /2014 fiind mai recent decat Ordinul comun al Ministerului Transporturilor si Ministerului Sanatatii nr. 1260/1390 din 2013, prevederile acestuia ar trebui sa aiba prioritate.
Va rog sa-mi spuneti daca interpretarea de mai sus este corecta.
Urmatoarele doua acte normative sunt contradictorii in ceea ce priveste valabilitatea certificatelor medicale pentru personalul navigant:

1. Ordinul Ministerului Transporturilor si Ministerului Sanatatii 1260/1390 din 2013 Art.2
2. Ordinul Ministerului Transporturilor 1252 din 2014 Art. 12