avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate teocris72

Activitate teocris72

Buna ziua.
Daca o firma care a fost anul trecut cu 1% pe venit ,anul acesta neavand angajati pe 16% din profit,in cazul ca in decembrie are un angajat,poate sa treaca fin ianuarie 2024 inapoi pe 1% din venit?
Multumesc
cota tva pentru caen 8690
buna ziua,a intereseaza la cod caen 8690 alte activitati referitoare la sanatatea umana ,daca este scutit de tva sau daca nu,ce cota se aplica.
am o firma activitate principala 9313 activitati ale centrelor de fitness (tva 5%),si autorizat caen 9604 activitati intretinere corporala ( tva 19%).
doresc achizitionarea unui aparat pentru terapie in domeniul sanataii care se incadreaza la caen8690.
se poate sa autorizez si aceast caen fara sa fie activitate principala si sa fie scutit de tva?
multumesc.
imi spuneti va rog de la 1 ianuarie cat este valoarea stimulentului de insertie pentru parintele care se intoarce mai repede la locul de munca?
as vrea sa inaintez o actiune de granituire pentru limita de hotar cu un vecin .Problema e foarte complicata in cf coordonatele cadastrale in care am teren 1,5 metri (deci pe acte) e diferit fata de masuratoarea din teren in care am 1 metru (deci fizic) care ambele sunt diferite fata de proiectul initial care este cu 2 metri ( facut dupa lege si aprobat deoarece exista ferestre de vedere inspre proprietatea vecinului).Ansamblu este de 5 case ,deci la actiunea de granituire se ajunge la remasurarea terenurilor celor 5.Ce sanse as avea de castig?Vecina ma ameninta ca ma da in judecata sa inchid geamurile deoarece nu sunt 2 metri .
Răspuns la discuția Concediu ingrijire copil
multumesc
Răspuns la discuția Concediu ingrijire copil
chiar daca mama renunta la o luna ? credeam ca trebuie sa se prezinte cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 2 ani( 1 luna care are dreptul mama+ 2 luni pentru a beneficia de stimulent),deci inainte de 18 ianuarie
Răspuns la discuția Concediu ingrijire copil
multumesc
buna ziua.Tatal este in concediu ingrijire copil.Mama nu ramane in concediu ingrijire copil nici o luna.Copilul e nascut in 18 aprilie 2016.As dori sa stiu exact ziua cand tatal trebuie sa reinceapa serviciul astfel incat sa primeasca si stimulentul de insertie.Multumesc
Răspuns la discuția gard intre vecinatati
calea cea mai simpla cand te poti intelege cu vecinii,dar cand exista pe rol proces penal si civil din alte motive si nu te poti intelege sub nici o forma ,atunci trebuie sa cunosti in amanunt legea si sa faci totul in baza legilor in vigoare,adica corect ,fara interpretari
buna ziua,as vrea sa stiu daca exista vreo posibilitate de prelungire a perioadei de 2 ani ingrijire copil deoarece copilul este extrem de atasat de parinti si nu se poate adapta deocamdata sub nici o forma la gradinita si nici cu o alta persoana gen bona.