Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu ingrijire copil

buna ziua.Tatal este in concediu ingrijire copil.Mama nu ramane in concediu ingrijire copil nici o luna.Copilul e nascut in 18 aprilie 2016.As dori sa stiu exact ziua cand tatal trebuie sa reinceapa serviciul astfel incat sa primeasca si stimulentul de insertie.Multumesc
Inainte de 18 februarie 2018, tatal trebuie sa revina la munca pentru a lua stimulent de insertie pana la implinirea varstei de 3 ani de catre copil.
multumesc
chiar daca mama renunta la o luna ? credeam ca trebuie sa se prezinte cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 2 ani( 1 luna care are dreptul mama+ 2 luni pentru a beneficia de stimulent),deci inainte de 18 ianuarie
Legea prevede cu cel putin 60 de zile , in care intra si luna celuilalt parinte ... nu se prevede niciun termen de 90 de zile.
multumesc