avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate neaguvasile

Activitate neaguvasile

Sunt incadrata pe jumatate de norma ca profesor suplinitor necalificat,eu fiind inginer de meserie.Am dreptul la sporul de rural?
Buna seara!
Va contactez cu urmatoarea problema:
Bunica mea, in anul 1965, a achizitionat un loc de veci cu 2 morminte in Braila, la cimitirul "Sf. Constantin". Pe actele detinute, ea figureaza ca proprietara.
Saptamana trecuta, cand am mers la locul mai sus mentionat, crucile (una de fier si una de beton, cu o aplicatie din marmura) nu se mai aflau acolo. De asemenea, grilajul de metal ce delimita locul de veci disparuse. Am sunat administratorul cimitirului, iar acesta sustine ca nu exista titluri de proprietate pe locurile de veci (la modul general) si ca, neplatind taxele, locul de veci a fost desfiintat. Totusi, in vizitele anterioare, nu ni s-a spus ca am avea de platit vreo suma, nici ca terenul pe care se afla locul de veci ar fi concesionat. Vin cu urmatoarea intrebare: exista vreo lege care trece proprietatea in concesiune? Ce am putea face mai departe?
Răspuns la discuția prescriere?
Multumesc
Discuție Proiect afir
In 2017 am depus un proiect la Afir pe masura 6.3 -apicultura.Detin 80 fam.albine pe PFA si lucram o suprafata de teren pe PF.
In 2018 mi s-a aprobat proiectul in baza documentelor emise de Primarie(Registrul agricol) si Apia (PFA si PF).
In iunie 2018 am semnat decizia de finantare in baza documentelor sus mentionate ,codul unic de identificare de la Apia fiind pe persoana fizica.
In 2020 am depus solicitare pentru transa a 2 a de plata aducand aceleasi documente ca la depunerea proiectului.
Afirul a refuzat solicitarea ca ar fi neconforma,deoarece nu am si terenul pe PFA.
Mentionez ca nu am primit nicio notificare in acest sens(nici verbal,nici oficial)pana la acest moment.
Acum mi s-a spus verbal ca proiectul va fi declarat neeligibil si ca trebuie sa dau banii, din prima transa, inapoi.
Am respectat toate clauzele contractuale si ma consider nevinovat.
Va intreb ce sanse am in instanta in fata autoritatilor Afir?
Am grija de citeva luni de un batrin! Intimplator!Acestuia i-a murit sotia in urma cu 10-11 ani.Dupa aprox. 1,5 ani de la moartea sotiei, batrinul s-a hotarit sa lase casa si curtea fiicei sotiei (nu este fiica lui si nici nu a crescut-o,aceasta fiind casatorita la data cind el s-a casatorit cu mama ei) printr-un act de vinzare -cumparare cu o clauza de intretinere viagera.Mai exact in actul respectiv este specificat pretul de 42600 din care jumatate ar fi primit batrinul iar de jumatatea cealalta 21300 cumparatorul se angajeaza sa ii asigure cele de trebuinta(hrana, tratament ,incalzire s.a) pe tot restul vietii.Batrinul are acum 87 de ani!!!Dupa citeva luni de zile de incheeirea contractului, in care venea doar la sfirsit de saptamina(atunci cind venea) fiica vitrega s-a suparat si nu a mai venit pe la el de aprox.8-9 ani De mentionat ca batrinul nu a primit niciodata banii care sunt specificati in contract, acestia au fost doar pe hirtie.Acum batrinul vrea sa rupa aceasta intelegere dar ii este teama ca ar putea sa-i ceara acei bani pe care nu i-a vazut niciodata.Intrebarea mea :este posibil asa ceva? Eu din cite stiu actul se poate anula intrucit nu s-a respectat acea clauza, bineinteles cu martori,dar mai departe care este raspunderea contractuala a batrinului? ce spune legea?
Discuție prescriere?
In anul 2008 l-am girat pe sotul meu pentru a achizitiona in leasing o masina.Dupa un an si jumatate sotul si-a pierdut locul de munca noi anuntand telefonic firma respectiva despre acest lucru .Dansii ne-au comunicat ca vor veni sa recupereze autoturismul.Lucru care s-a si intamplat daar dupa vreo 5-6 luni perioada in care se pare ca a curs datoria noastra catre ei.
Au luat masina, s-a incheiat procesul verbal de receptie si noi am crezut ca s-a terminat toata povestea.Luna aceasta,dupa sase ani de la acele evenimente(de cand au luat masina) m-am trezit cu instiintare de la acea firma ca sunt datoare cu peste 22000de lei .Intrebarea mea este daca e legala cerinta lor si ce se poate intampla noi neavand posibilitatea de a da acesti bani.Si nici nu stiu de unde a aparut suma asta!
Va multumesc!
Discuție somaj
As dori sa stiu daca dupa decesul persoanei cu handicap pe care o am in ingrijire si pentru care sunt remunerata de primarie voi beneficia de plata somajului aferenta vechimii din cartea de munca.
Am incheiat un contract de arenda pe o suprafata de teren agricol in 2010 pe o perioada de 10 ani.Acum as vrea sa reziliez acest contract deoarece am ramas la aceeasi suma fara indexare raportata la inflatie.Cu alte cuvinte nu sunt multumit de ceea ce primesc. Intrebarea mea este cum as putea rezilia contractul?
Răspuns la discuția data pensionare
dar pentru pensie anticipata?
Discuție data pensionare
Barbat nascut in 01.01.1957 cu o vechime in munca de 27 ani din care 21ani si 8 luni in gr.2 100% as dori sa stiu cand ma pot pensiona?