avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Activitate musli

Activitate musli

Nu. Am facut direct contractul de v/c.
Buna,
Am cumparat acum o luna o casa si, incepand sa facem o mica renovare (construit tavan fals, putin tencuit unde e nevoie, zugravit), am inceput sa intalnim probleme despre care nu ni s-a spus, ba chiar de unele am intrebat si ni s-a spus ca nu sunt.
- igrasie (pereti imbibati cu apa venita prin peretii beciului). Despre asta am intrebat si ni s-a spus ca nu exista igrasie in casa. In momentul vizionarii casei nu s-a putut vedea deoarece o parte a camerelor sunt placate cu polistiren si rigips, iar restul camerelor aveau lambriuri de lemn pe inaltimea unde e igrasie
- zidaria unui perete din interior nu are facuta legatura cu pertele exterior perpendicular
- intr-o zi am avut probleme cu curentul. Electricianul a gasit fire topite in garaj si a spus ca ar fi putut sa ia foc sau sa ne electrocuteze. Instalatia electrica la garaj, cel putin, trebuie refacuta.
- fostul proprietar ne-a spus ca peretii exteriori sunt din caramida, iar cei interiori din caramida nearsa. Cand am dat jos lambriurile de lemn, pe langa igrasie, am observat si ca peretii din exterior sunt din caramida doar pana la 1,30m, iar apoi din caramida nearsa.

Inca nu am luat legatura cu fostii proprietari. Noi am avut multa incredere in ei, deoarece sunt rude cu sotia si au fost foarte apropiati intotdeauna, dar acum incepem sa ne dam seama ca pr si simplu ne-au mintit. Exista o sansa mica sa nu fi stiut nici ei de probleme, dar mai mult inclin sa cred ca problemele au fost ascunse(lambriuri, rigips) pt. a putea vinde la un pret mai bun.

O sa le spunem curand de toate astea, dar ma astept sa ridice din umeri. In caz ca nu ajungem la o intelegere, ce altceva am putea face? Ne-am folosit toate economiile pt. a cumpara aceasta casa, iar acum locuim intr-o camera si va dura mult pana o sa ne permitem sa reparam totul. Multumesc!

Sunt dulapuri incastrate in perete, facute din rigips, cu dulapuri de lemn. Se mai numesc si dressing sau closet (in SUA). Daca in locul lor era un dulap normal, s-ar fi inclus suprafata, nu?
Apartamentul meu a avut initial 89.55 mp utili. Dupa ce s-a renuntat la debara, camara si doi pereti de hol, banuiesc ca s-a mai creat ceva spatiu in plus, poate 1-2 mp.

Cand s-a facut renovarea, s-au facut dulapuri incastrate (tip dressing/closet american) in aproape fiecare camera, iar caloriferele au fost mascate cu rigips+grilaje.

Ma pregatesc de vanzarea apartamentului (prin credit) si am angajat pe cineva sa imi faca masuratorile. Cand a fost gata releveul, surpriza: 81 mp utili.

Cu clientul pregatit, asteptand dupa actele ce i le va prezenta bancii, va dati seama ca a fost un soc enorm si sunt pe calea de a-l pierde.

E normal sa nu includa dulapurile, rafturile incastrate si spatiul in care sunt caloriferele in masuratori? Nu e tot suprafata utila (si "incalzita" am inteles ca se mai numeste) a apartamentului?
Apartamentul meu a avut initial 89.55 mp utili. Dupa ce s-a renuntat la debara, camara si doi pereti de hol, banuiesc ca s-a mai creat ceva spatiu in plus, poate 1-2 mp.

Cand s-a facut renovarea, s-au facut dulapuri incastrate (tip dressing/closet american) in aproape fiecare camera, iar caloriferele au fost mascate cu rigips+grilaje.

Ma pregatesc de vanzarea apartamentului (prin credit) si am angajat pe cineva sa imi faca masuratorile. Cand a fost gata releveul, surpriza: 81 mp utili.

Cu clientul pregatit, asteptand dupa actele ce i le va prezenta bancii, va dati seama ca a fost un soc enorm si sunt pe calea de a-l pierde.

E normal sa nu includa dulapurile, rafturile incastrate si spatiul in care sunt caloriferele in masuratori? Nu e tot suprafata utila (si "incalzita" am inteles ca se mai numeste) a apartamentului?
Ma gandesc sa imi vand masina, cumparata in 2012. Masina a fost luata de noua in 01.2008 de fostul proprietar. Cand eu am luat-o nu a trebuit platit timbru de mediu, nici nu mi-a trebuit adeverinta in legatura cu acesta, dar am observat ca din 2013 e nevoie de o adeverinta de la ANAF pt. transcriere
.
De asemenea, am citit ca "Maşinile înmatriculate în perioada 1 ianuarie 2007–1 iulie 2008 nu vor trebui să achite timbrul de mediu întrucât ele au fost supuse unei sarcini fiscale similare, respectiv la prima înmatriculare a acestora a fost achitată taxa speciala pentru autoturisme şi autovehicule în conformitate cu Codul fiscal."

Intrebarile mele sunt:
- fostul proprietar ar fi putut sa recupereze aceasta taxa?
- in cazul in care fostul proprietar nu a facut nimic, se considera platit timbrul de mediu, sau cumparatorul meu va fi nevoit sa il plateasca?
- cum pot afla in ce situatie sunt?

Multumesc!
Am inceput sa caut un avocat in SUA. Se pare ca sunt unii avocati care ar lua un caz de genul pe gratis, urmand sa fie platiti din banii castigati la proces, sau prin "settlement".
Eu nu as vrea sa se ajunga pana la proces, dar nici nu vreau sa ii las sa faca bani in continuare.
Sper ca gasesc un avocat de genul, pt. ca ma sperie gandul de a "ma pune" cu o companie de calibrul asta.
Multumesc pt. raspuns, dar eu am locuit in SUA o perioada si stiu cine sunt BBB. Intr-adevar, ca si client se pot rezolva probleme minore prin BBB, dar ei sunt doar o firma privata, care "rate"-uie firme. Stiu cazuri in care firme au fost santajate de catre BBB sa isi faca un cont cu ei (~$2000) pt. a le sterge review-urile negative. Din fericire, tot mai multi Americani incep sa realizeze ca BBB este un semi-scam, si si-au mai pierdut din avant in ultimul timp. Dar asta e alta discutie... :)
Multumesc! O sa caut un avocat.
Poza probabil au gasit-o pe internet. Eu am o pagina mare de Facebook dedicata rasei cainelui meu (~100k fani). Probabil de acolo au luat-o.
Poza e a mea pt. ca eu am facut-o. Poza e "cropped" dintr-o poza mai mare, pe care nu am postat-o niciodata. Cred ca e destula dovada. Oricum, mai am si aparatul cu care a fost facuta.
Nu stiu ce alte detalii as putea sa va mai ofer.
Cred ca ar fi timpul sa consult un avocat, dar mi-e frica sa nu arunc banii pe fereastra, ei fiind o companie asa de imensa si eu nestiind un avocat roman cu experienta in domeniu. Oricum, parerea mea e ca sunt slabe sanse ca un avocat roman sa mai fi avut un caz similar. Daca ma puteti ajuta cu un sfat, v-as fi foarte recunoscator. Multumesc!