Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suprafața neluată în considerare în releveu. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suprafața neluată în considerare în releveu. Inginerul greșește?

Apartamentul meu a avut initial 89.55 mp utili. Dupa ce s-a renuntat la debara, camara si doi pereti de hol, banuiesc ca s-a mai creat ceva spatiu in plus, poate 1-2 mp.

Cand s-a facut renovarea, s-au facut dulapuri incastrate (tip dressing/closet american) in aproape fiecare camera, iar caloriferele au fost mascate cu rigips+grilaje.

Ma pregatesc de vanzarea apartamentului (prin credit) si am angajat pe cineva sa imi faca masuratorile. Cand a fost gata releveul, surpriza: 81 mp utili.

Cu clientul pregatit, asteptand dupa actele ce i le va prezenta bancii, va dati seama ca a fost un soc enorm si sunt pe calea de a-l pierde.

E normal sa nu includa dulapurile, rafturile incastrate si spatiul in care sunt caloriferele in masuratori? Nu e tot suprafata utila (si "incalzita" am inteles ca se mai numeste) a apartamentului?
Pentru a acorda credit cumparatorului, banca care acorda creditul va desemna un evaluator agreat care pentru evaluare va tine cont de normativele in vigoare.
Acelasi lucru presupun ca l-a facut si persoana pe care ati angajat-o pentru masuratori.
In mod normal, pentru toate modernizarile facute in apartament ar trebui sa detineti proiect in cadrul caruia s-ar regasi si calculul suprafetelor utile.
Informatii suplimentare despre suprafata utila/ suprafata incalzita puteti gasi aici: [ link extern ] /