avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate adrian577

Activitate adrian577

Sa marit sal minim pe economie,angajatorul nu a facut nimic in acest sens ,nu ne-a adus nimic la cunostinta ceva scris act aditional ...... ce este de facut in acest aspect. Multumesc
Discuție ziua 2 mai 2016
buna ziua va rog sa-mi spuneti daca ziua de 2 mai 2016 este zi libera..... platita. multumesc
Discuție stagiu cotizare
Buna ziua,lucrez la o firma de constructii mi-sa incheiat contract de munca individual cu fractiune de norma 4 ore/zi 20 ore /sap. La semnarea contractului la-m avut deschis la ultima pagina ,nu ne-a lasat sa-l citim am fost fortati sa-l semnam.De cind am CM am lucrat numai la 8 ore de curind am fost sa verific stagiul de cotizare in vederea stabilirii pensiei pentru asigurat si ma gasit cu CONTRACT de munca cu timp partial ADICA LUCREZ UN AN dar la stagul de cotizare .......6 luni este corect . Mentionez ca am act aditional la 8 ore
Discuție CNP
Buna ziua , angajatorul are vrun drept sa foloseasca CNP-ul in alte inscrisuri fara a-ma instiinta. Cu alte cuvinte a facut o lista cu toti angajati din firma unde a trecut si CNP-ul fiecaruia nici macar nu ne-a intrebat daca suntem de acord sa scrie si cnp-ul
Discuție ajutor social
buna seara , am incercat sa ajut o familie sa intre in posesis unor bonuri sociale pt cumparaturi de pasti ,iam trimis la cea mai apropiata casa de ajutor social din sector, dar ia gasit cu niste venituri pe care le realizeaza la in timp adica la 6-7-8 luni (stringe hirtie si sticle de plastic) .......iam trimis si la ANAF si acolo ia gasit fara venit .......cum sa-i mai ajut .....
Răspuns la discuția Anulare contract de munca
alta rezolvare nu exista ceva pe cale amiabila somaj
am contract de munca la 4 ore cum pot sa-l anulez ,mentionez ca angajatorul a venit cu ele completate cum a vrut el ,nu am avut timp sa-l citesc pur si simplu la pus pe masa si ne-a zis sa semnam .Am fost la casa de pensii am verificat si sunt in evidenta lor cu contract de munca cu timp partial....de ce......cu toate ca am act aditional la 8 ore si muncesc la 8 ore de cind am contract facut la 4ore
Răspuns la discuția acte aditionale
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

E complicat.
Ar exista posibilitatea sa va judecați și sa dovediți ca ati lucrat 8 ore.
Este insa foarte posibil sa nu va ajute prea mult un proces.


Dar cu neplata darilor catre stat,cu faptul ca a mintit in legatura cu act aditional,contract de munca act aditional refuza sa imi dea cite un exemplar din fiecare ,unde reclam.Multumesc
Discuție acte aditionale
Buna seara, lucrez de mai multi ani la o firma de constructii am fost si in somaj ,dar dupa ce sa terminat somajul ma-m angajat din nou la aceeasi firma ........cu contract de munca la 4 ore pe care la-m semnat pur si simplu la repezeala nu ni-la dat sa-l citim de fapt venise in santier inspectori ITM ,deci am ramas cu contract de 4 ore dar de fapt noi aveam program de 8 ore .Mentionez ca a facut doar 1 exemplar de contract ,eu nu am dar cu citeva luni in urma iam cerut sa-mi dea si mie un exemplar atunci am realizat ce am semnat .Am avut o discutie mai aprinsa cu angajatorul mi sa spus ca exista acte aditionale .Dupa discutia pe care am avuto cu el ia-m cerut sa-mi dea si mie un exemplar contract de munca si acte aditionale .NU mi le-a dat nici in ziua de azii.Saptamina ce a trecut am fost la casa de pensii sa fac o verificare daca imi plateste darile catre stat .acolo am observat ca lipsesc multe ziile anii in care nu a facut platii catre stat pensii ,somaj, sanatate.Mai sus am mentionat ca ia-m cerut acte aditionale la contractul de munca din care sa reiasa ca lucrez la 8 ore acolo am observat ca nu a facut nici-un act aditional.Contractul mi-la trimis pe whatsapp. CE SA FAC ca sa rezolv problema cu anii neplatiti care vor dauna grav la pensie ,cu contract de munca la 4 ore facut mai mult fortat ,dauneaza iar acte aditionale nu . CU STIMA MULTUMESC
nu am semnat state de plata pontaje protectia munci .....