Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor social
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor social

buna seara , am incercat sa ajut o familie sa intre in posesis unor bonuri sociale pt cumparaturi de pasti ,iam trimis la cea mai apropiata casa de ajutor social din sector, dar ia gasit cu niste venituri pe care le realizeaza la in timp adica la 6-7-8 luni (stringe hirtie si sticle de plastic) .......iam trimis si la ANAF si acolo ia gasit fara venit .......cum sa-i mai ajut .....
adrian577 a scris:

....dar ia gasit cu niste venituri pe care le realizeaza la in timp adica la 6-7-8 luni (stringe hirtie si sticle de plastic) .......iam trimis si la ANAF si acolo ia gasit fara venit .......cum sa-i mai ajut .....

1. Cum i-a gasit cu venituri, daca la ANAF nu apar inregistrati cu asa ceva?

2. Ar trebui sa-si depuna dosarul pentru acordarea ajutorului social , iar in cazul in care li se va respinge dosarul atunci va trebui sa conteste in instanta decizia de respingere.