avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 240 soluții astăzi
Forum Activitate IOANA1972

Activitate IOANA1972

Mulțumesc frumos!
Bună seara! Va rog sa ma ajutați cu un răspuns la o problema. Am acte vânzare cumpărare pe casă cu clauză de întreținere. Tata a decedat, mama are 88 de ani și vrea sa renunțe la clauză. La notar îmi trebuie certificat din care sa rezulte ca este în deplinătatea mintală? Și dacă da, de la ce medic? (de la medicul de familie sau de la psihiatrie?)
Tocmai asta este, nu pot face intabularea chiar de am o sentință judecătorească, pt ca la OCPI în acte exista suprapunere. Ori vecinul nu are niciun interes sa se ducă sa ceară alinierea corecta a parcelelor
Ma ajuta cineva cu un răspuns, va rog?

IOANA1972 a scris:

Am o hotărâre definitiva, au venit cadastristul și cu executorul, au pus semnele asta toamna, însă acele semne au dispărut. Pot cere sa vina sa se măsoare iar și sa pună țărușii? Și as apela la alții, nu am fost mulțumită cum au măsurat, am mai puțin decât în hotărâre.

Am o hotărâre definitiva, au venit cadastristul și cu executorul, au pus semnele asta toamna, însă acele semne au dispărut. Pot cere sa vina sa se măsoare iar și sa pună țărușii? Și as apela la alții, nu am fost mulțumită cum au măsurat, am mai puțin decât în hotărâre.
Bună ziua. Dacă nu sunt mulțumită de masaratoarea din teren, făcută de un executor judecătoresc respectiv inginer, pot solicita alta cu alt executor?
Ziceți ca trebuie alta acțiune? Ce sa cer în instanță, îmi puteți spune va rog? Tot rectificare carte funciară? Dacă este o hotărâre, de ce mai trebuie alta acțiune? Mie nu-mi pare normal,...

CândeaLawOffice a scris:

Buna ziua!

Tot in instanța, acțiune in rectificare carte funciară. Nu tine de voința vecinului Dvs.

Bună ziua. Vecinul meu și-au făcut intabulare peste proprietatea mea, înscriind în contractul de vânzare cumpărare o suprafață mai mare decât cea cumpărată , decât era pe titlul de proprietate. Când am vrut să fac intabulare nu am reușit, din cauza suprapunerii. A trebuit sa deschid proces. Am câștigat, în cele din urmă. Am o hotărâre definitiva și irevocabilă. După proces a venit executorul în teren, a pus în aplicare hotărârea. Însă eu tot nu pot sa fac intabularea, sub motiv ca pârâții trebuie sa solicite OCPI - ului sa diminueze suprafața cu, care s-a suprapus, sa facă repozitionarea. Am vorbit cu pârâții, inițial au fost deacord, dar acum s-au răzgândit, nu vor sa facă nimic. Întrebarea mea este: ce cale mai scurta găsesc sa pot sa îmi fac intabularea proprietății? La cadastru spune că, "pana ce pârâții nu vin sa depună acea cerere de retragere, eu nu pot face intabularea, chiar de am o hotărâre judecătorească" . Ce e de făcut?
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecată ..
Obiectul dosarului a fost, rectificare carte funciara
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecată ..
Am depus urmatoarele chitanțe pentru :expertiza 2000 lei, avocat 3000 lei + alte chitanțe care s-au cerut . In total au fost mai mult de 7000 lei. Insa am primit ca si cheltuieli de judecata , doar 2028 lei. Am facut apel privind pretentiile pt cheltuieli si a fost respins. De ce ?