avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate alinavoiclis

Activitate alinavoiclis

Buna ziua,
As avea nevoie de un contabil si/ sau avocat pentru a infiinta firma pe teritoriul Romaniei.
Va multumesc.
Buna ziua, Firma de pe teritoriul Bulgariei, doreste sa deschida firma pe teritoriul Romaniei.
Ma poate ajuta cineva? Un contabil, ceva? Va multumesc anticipat.
Va multumesc mult pentru ajutor.
As avea nevoie de niste informatii.
O firma bulgara producatoare de cosmetice bio, doreste sa distribuie gama lor, pe teritoriul Romaniei.
Ma poate ajuta cineva cu acte si certificate/avize sunt necesare?
Va multumesc anticipat.
Nici nu imi vine sa cred ce citesc... Nu pot sa ma gandesc decat la viitorul minorului.
Doamna draga, nu te judec, dar avand in vedere ca suntem in 2019...aveai dreptul sa renunti la sarcina cand ai aflat de ea.. daca nu este vorba de un abuz,,,exista pastiluta de a 2 zi si asa nu iti mai puneai viata in pericol si tot asa nu iti bateai joc de viitorul si sentimentele minorului!! Pacat..:(
Va multumesc pentru raspuns.
@Adriantot
Buna ziua,
Imi puteti explica termenulu de a-si recunoaste datoria? Daca, fiind presata de catre asociatia de proprietari, ca daca nu platesc ma da in judecata, eu nefiind in tara, mama mai panicata ( proprietara si ea- nelocuind la adresa respectiva) a inceput sa faca plati, asta inseamna ca mi-am recunoscut datoria? Are dreptul o persoana din asociatie sa ma preseze si sa agaseze verbal de fiecare data cand ma vede? ( eu fiind in tara, acum, de 2 saptamani).
Va multumesc anticipat.
@ Domnul Grecu,
Vedeti dvs, nu toata lumea este la fel de corecta ca dvs.
Sa cer informatii despre cum se calculeaza intretinerea sau mai stiu eu ce, e ca si cum as fi cerut luna de pe cer.
Va multumesc pentru raspunsurile date.
O zi buna.
@ Adam Grecu,
Stimate domn,
Nici nu intentionez de a lua pe cineva de prost.
Dar... eu sa permit sa fiu luata, nu?
Vi se pare normal sau fii plecat din tara 8 luni si cand te intorci sa ti se zica : Aaa am uitat sa te scot de la intretinere, si nu pot sa iti fac recalculare. Deci si penalitatile acelea sunt inexistente avand in vedere ca nimeni nu locuieste acolo. Sau sa te rogi sa iti repare parte comunala ( problema grava cu un perete ) mai mult de 10 ani de zile si sa ti se zica...nu avem bani, plateste tu si te despagubesc lunar???? Sau teava comunala sparta, in toaleta si tot dezastrul si plata muncitorilor sa fie sustinuta de mine???
2000 de lei nu este o suma imensa, o voi plati, evident nu in momentul de fata pentru ca nu imi permit. Dar sunt alte persoane cu mult mai mult...Tocmai de aceea am intrebat, ce am intrebat.
Si inca un lucru Dl Grecu.... Este normal pentru 0 persoane sa vina intretinerea 175 ron?!?! vorbim de iarna, unde doar tevile ce trec prin apartament incalzesc locuinta, in rest...consum 0.
Si app de strainatate... in blocurile unde am locuit nu exista asa ceva gen asociatie de proprietari sau administratori. In chirie ti se adauga gunoiul si curatenia. Pentru restul iti vin facturi.
O seara placuta.
Buna ziua, Va multumesc pentru raspuns.Nici nu spun ca el/ ei ar fi de vina.nDoar ca vorba asta prin vecini : "Spune-i vecinei ca daca nu plateste, o dau in judecata . " nu mi se pare profesional, si de aceea intreb daca este legal sa fiu data in judecata pentru neplata penalizari .Eu plati fac lunare, debitul este la zi, dar se poate cere o constatare a prescriptiei penalitatilor de intarziere si evident, anularea lor, cele mai vechi de 3 ani?
Va multumesc anticipat.