avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate camidumitrache

Activitate camidumitrache

Bună ziua,
Va rog sa ma ajutați în următoarea speță. Am cumpărat saptamana trecuta o masina adusa din Germania ( cu nr rosii-neinmatriculata în Ro), urmând sa o înscriu....am făcut ctr de vanzare cumparare cu dl respectiv, i am dat banii, iar astăzi în timp ce eram prin tara mi a bubuit motorul....masina a fost luata pe platforma, motorul nu mai poate fi folosit și nici nu se găsește și la noi în tara....
Intrebare: ce pot face? Îmi mai pot recupera o parte din bani? Îl pot da în judecata?
Va mulțumesc anticipat.
Bună ziua,
Va mulțumesc pentru răspunsul acordat!

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Părerea mea este să faceți rost de acel certificat/ act de care vorbiți și mergeți cu el la un avocat sa va confirme sau infirme că aveți probleme!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti

Va mulțumesc pt sfat. Nu cred ca a renunțat, altfel nu astepta bani din vânzarea acestuia. Mulțumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mi-a spus ca are certificat de moștenitor făcut la notar....și din câte am înțeles de la altcineva, fratele ei a venit la primărie sa se intereseze de situație....eu vreau doar sa fiu în legalitate. I-am atras atenția ei ca nu este bine ce a făcut
Bună ziua,
Sfatuiti-ma va rog...vreau sa cumpăr un teren la tara, de la o prietena din copilărie; deoarece mama ei a murit înaintea bunicilor, aceștia i-au făcut ei certificat de moștenitor . Problema este ca ea mai are un frate ( de mama, dintr o alta relatie), care nu este trecut în certificatul de moștenitor....ce fac în situația aceasta? Pot cumpăra fără ca eu sa am probleme pe viitor? Mie îmi prezintă legal...
Buna ziua,

Ma puteti indruma, va rog? Vreau sa ajut un prieten sa isi deschida o afacere cu fonduri nerambursabile, mai precis vrea sa creasca vipere...Ideea este ca nu am reusit sa gasim 'axa ' potrivita, ca sa stim care sunt conditiile care trebuiesc indeplinite...Ma puteti indruma va rog?
Multumesc!
atat? :( eu nu ii pot trage la raspundere ?!
Buna ziua,

Am si eu o problema...In luna decembrie am incheiat un contract cu o banca, pentru un card de cumparaturi; am specificat de la inceput ca nu vreau sa primesc nici o notificare pe adresa din bulletin, ci numai pe adresa de e-mali. Au fost de accord, asa s-a semnat contractual.Ieri, am aflat cu stupoare ca mi-au trimis extrasul de cont...la adresa din buletin ( si mi-au cauzat destule probleme acasa ). Am sunat la banca si si-au cerut scuze, ca nu stiu ce coleg nu a pus bifa, ca de luna viitoare se rezolva...eu le-am spus ca daca asa se procedeaza, imi cer si eu scuze, si ce am cheltuit pe luna ianuarie nu mai platesc...daar voi platii de luna viitoare ceea ce voi cheltui...

Ce ma sfatuiti sa fac?Sunt foarte suparata din aceasta cauza...iar astazi merg sa vorbesc cu directorul sucursalei...mi s-ar parea foarte echitabil sa ''ii pedepsesc' si eu intr-un fel...

Va multumesc anticipat, Camelia