avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriel50

Activitate Gabriel50

Buna ziua!
Locuiesc intr-un bloc social care apartine primariei. Sunt 15 familii. Unii sunt debransati de la gaze, altii nu. Cei care nu sunt, platesc facturi incredibile pentru o garsoniera, adica gaze+apa calda = 1100-1400 lei/lunar. Va dati seama ca niciun locatar nu consuma atat.
Este legal ca primaria sa puna in spatele locatarilor aceste sume? Primaria motiveaza ca asta e factura la gaze pe bloc deci o platesc cei nedebransati.
Multumesc!
Va multumesc foarte mult! O sa intreb si la ANAF. Poate cine stie, gasesc o solutie. Multumesc inca o data!
Buna ziua,

Am scris o carte, eu detin drepturile de autor, ISBN si tot eu discut cu tipografia. Nu ma intereseaza sa lucrez cu o editura, pentru ca nu am control asupra tirajului. La publicarea unei carti anterioare, multi prieteni au comandat cartea, au primit-o si cand am intrebat la editura mi s-a spus ca s-au vandut foarte putine :) Iar eu am toate dovezile ca prietenii au cumparat cartea, adica mi-au bonuri, facturi. Deci nu mai lucrez cu o editura.
Problema care este: vreau sa vand cartea in mod legal. Adica platesc un nr. de carti tipografiei, primesc o factura si??? Cum pun cartea in vanzare, care este solutia cea mai buna? Vreau sa adaug si ceva lei pe langa pretul tiparului.
Nu stiu care este solutia cea mai buna. Sa infiintez un srl doar ca sa vand niste carti sau un ong? Poate cineva s-a mai lovit de o astfel de problema si are experienta.
Multumesc!