avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate viorelmusa

Activitate viorelmusa

Răspuns la discuția aplicare lege 186/2016
dar pensia de invaliditate grad III da posibilitatea de a lucra jumatate de norma. Deci pentru jumatatea de norma nelucrata se poate "cumpara" jumatate de pensie pentru perioda respectiva? multumesc!
pot beneficia de prevederile legii 186/2016 daca din mai 2016 beneficiez de pensie de invaliditate de gr. III? Mai am nevoie de cate luni de cotizare pentru stagiul complet (35 ani) . Multumesc!
Răspuns la discuția pensie invaliditate
Multumesc frumos!
am decizie de pensionare din 27 .06.2016 in care se spune ca "plata drepturilor se vaface incepand cu data de 17.05.2016". Astazi am primit prima pensie dar numai pe luna august (08.2016). Ce trebuie sa fac pentru a primi si pe lunile anterioare? Multumesc!
Am permisul suspendat pentru 30 de zile pentru depasire pe linie continua. Trebuie sa sustin testul de cunoastere a regulilor de circulatie? Multumesc!
Am infiintat firma in octombrie 2014, am achizitionat 3 (trei) autoutilitare in octombrie si noiembrie 2014 pentru care nu am putut deduce tva pt ca eram in periaoda in care se platea 3% din cifra de afaceri pana la atingerea plafonului de 60 000 euro. In ianuarie 2016 am suspendat activitatea pt o perioada de trei ani. In martie 2016 vand masinile unui furnizor de marfa pentru a compensa datoriile catre el. Trebuie sa platesc TVA in conditiile in care eu nu am dedus TVA la momentul achizitionarii ? Multumesc frumos pentru raspuns!
Discuție Plata tva
Am infiintat firma in octombrie 2014, am achizitionat 3 (trei) autoutilitare in octombrie si noiembrie 2014 pentru care nu am putut deduce tva pt ca eram in periaoda in care se platea 3% din cifra de afaceri pana la atingerea plafonului de 60 000 euro. In ianuarie 2016 am suspendat activitatea pt o perioada de trei ani. In martie 2016 vand masinile unui furnizor de marfa pentru a compensa datoriile catre el. Trebuie sa platesc TVA in conditiile in care eu nu am dedus TVA la momentul achizitionarii ? Multumesc frumos pentru raspuns!
Răspuns la discuția firma cu activitatea suspendata
dar ce se intampla cu TVA-UL?cCEL CARE CUMPARA IL POATE DEDUCE? CEL CARE VINDE , AVAND ACTIVITATEA SUSPENDATA, ESTE SCOS DE LA PLATA TVA?
Răspuns la discuția firma cu activitatea suspendata
multumesc
o firma cu activitatea suspendata poate vinde un mijloc fix in perioada suspendarii activitatii?