avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate berby

Activitate berby

Bună seara.Am ieșit la pensie în decembrie 2020,și am beneficiat la calculul pensiei de indicele de corecție .Numărul total de puncte calculat cu indicele de corecție este mai mare decit numărul total de puncte ieșit prin calculul normal
Indicele de corectie a fost introdus prin lege in 2010, Vă întreb: La recalcularea pensiei din septembrie se ia în calcul numărul total de puncte calculat cu indicele de corecție sau fără indicele de corecție .Multumesc
Buna ziua. Am terminat facultatea la seral in 1987.In fiecare an in sesiunile de examene,faceam cerere pentru concediu de studii,cite o luna de zile pe an.Timp de 6 ani am luat concediu de studii- 180 zile care in cartea de munca au fost trecute ca CFS.Cu respect va intreb:aceste 180 de zile de concediu de studii, se considera ca vechime in munca,se aduna la anii care trebuie pentru pensie,sau se scad? Doresc sa stiu pentru ca vreau sa ma pensionez anticipat penalizat.Va multumesc.Astept raspuns.
Cu stima,
Marian B.
Buna ziua.Sint inca angajat si in aceasta perioada de stare de urgenta care a fost decretata,Doresc sa-mi iau o luna de zile concediu fara salariu pentru a trece peste acest virf al pandemiei,dar angajatorul nu vrea.Pina acum am fost in concediu de odihna din care mai am de luat dar nu vrea sa-mi mai dea nici concediu de odihna.Biroul unde lucrez este mic sintem mai multe persoane,si lucrez pe mentenanta unde distanta fata de alte persoane nu se poate pastra.Ce pot face?Multumesc
Cu stima,
Marian Barbalan
Discuție Somaj tehnic
Buna ziua.In aceasta perioada de stare de urgenta se da somaj tehnic.Puteti sa-mi spuneti daca aceasta perioada de somaj tehnic se pune ca vechime la pensie ?
Orice forma de somaj data de angajator se pune ca vechime la pensie.Multumesc.
Cu stima,
Marian Barbalan

Am inmatriculat un autoturism nou in 13-06-2017.Pe certificatul meu de inmatriculare scrie ITP in 13-06.2019.Conform legii date in 2018 si introdusa inlegea din 2017 la autoturismele noi ITP-ul se face la 3 ani.Va rog sa-mi spuneti eu cind trebuie sa fac ITP-ul in 2019 sau in 2020 ?.Multumesc
Buna ziua.Tata a decedat pe 12.11.2018. Pina acum nu am primit pensie pentru aceasta perioada..Va intreb : Pe aceasta perioada, tata nu trebuia sa primeasca pensie? Normal ,mi s-ar parea sa primeasca. Va multumesc.
Cu stima,
Marian Barbalan
Buna Dimineata.Angajatorul meu ne muta la diverse banci unde sa ne vireze banii pe card.Am colegi care au fost mutati pina acum la vreo 4 banci.De multe ori ne impune numele bancii. Daca nu vrem, ne ameninta ca ne va platii prin caseria intreprinderii.Unele banci nu vor sa ia salariatii care au mincat descoperirea de card.Eu am toate facturile cu utilitati platite de o banca unde mi se vireaza banii pe card.La aceasta banca ,fiul meu are imprumut prin prima casa si eu sint coplatitor
la acest imprumut.Cei de la salarizare ma pistoneaza sa ma mut la o anumita banca.
Nu exista o lege,o forma legala cu care sa le contracarez aceasta actiune de fortare sa ma mut cu cardul de salariu la alta banca?
Multumesc