Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ITP LA UN AUTOTURISM NOU
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ITP LA UN AUTOTURISM NOU

Am inmatriculat un autoturism nou in 13-06-2017.Pe certificatul meu de inmatriculare scrie ITP in 13-06.2019.Conform legii date in 2018 si introdusa inlegea din 2017 la autoturismele noi ITP-ul se face la 3 ani.Va rog sa-mi spuneti eu cind trebuie sa fac ITP-ul in 2019 sau in 2020 ?.Multumesc
2019. Scrie si in lege (260/2017):
"Data următoarei inspecții tehnice periodice menționate pe anexa la certificatul de înmatriculare al vehiculului rămâne valabilă."