avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate andrada80

Activitate andrada80

Buna seara

La inceputul lunii octombrie voi naste si planul meu este intru in concediul de maternitate tot atunci.
Incerc acum sa estimez ce suma voi lua pe perioada celor 126 zile si totodata ca indemnizatie de crestere copil dupa aceea.
Avand in vedere ca am nascut si anul trecut si am fost in concediu de maternitate si de crestere copil, sumele lunare incasate au variat.
Ce as vrea sa stiu este daca eu sunt platita pe 10 ale lunii pentru luna care a trecut, acea suma pe ce luna se considera?

E important pentru ca se iau in calcul ultimele 6 luni pt concediul de maternitate si ultimele 12 luni la cel de crestere copil si in functie de cum se considera, diferenta poate fi foarte mare.
Daca intru in concediu de maternitate pe 1 octombrie, inteleg ca se iau in considerare la calcul veniturile din aprilie-septembrie.
Salariul de pe 10 aprilie este aferent lunii martie, dar nu stiu daca se ia in considerare in luna primirii...

Multumesc
Buna ziua

am o nelamurire privind calculul sumelor aferente perioadei de concediu medical. Pe luna aprilie am 7 zile de CM, din 1 pana pe 7.

In cele 6 luni anterioare medicalului am fost:

- in concediu de crestere copil din 15 noiembrie pana pe 16 martie
- in concediu de maternitate din 13 iulie pana pe 15 noiembrie
asa ca nu stiu ce suma iau in calcul la media ultimelor 6 luni

Suma neta din indemnizatie a fost de 3400 lei, dar am citit ca se iau sumele brute. Cum calculez brutul indemnizatiei?

Suma din concediu de maternitate era 85% din brut. Se ia ca atare intreaga sau cum calculez?

Va multumesc anticipat pt raspunsuri
Buna ziua

am optat pt concediu 1 an si m-am intors la birou in martie, cand copilul meu avea mai putin de 1 an.
Eu am crezut ca automat mi se va vira acest stimulent pentru ca firma anunta oricum intoarcerea mea.
Am aflat abia ieri ca totusi trebuie sa mai iau o adeverinta de undeva, sa o completez si sa o depun. Ma puteti ajuta, va rog, cu informatii legate de ce autoritate se ocupa si care sunt termenele?
(nu stiu daca sunt cei la care am depus pt alocatie sau cei la care am depus pt indemnizatia de crestere copil)
Daca trebuie depuse in decursul aceleiasi luni inseamna ca nu mai am decat ziua de maine

Multumesc
Buna seara

Am gasit pe forum un raspuns din 2012 prin care se spunea ca ar fi posibila incheierea unui contract de munca intre 2 persoane fizice. Intre timp, din raspunsurile mai recente pe care le-am citit, inteleg ca acest lucru nu mai e posibil

Va rog mult sa ma ajutati cu optiuni legale de colaborare/angajare a unei bone, atat eu cat si dansa fiind persoane fizice.
Mentionez ca ma intereseaza sa nu fiu pasibila de amenzi/sanctiuni pentru ca angajez o persoana fara forme legale si mai ales ca dansa lucreaza sub supraveghere video (lucru de care am anuntat-o la inceput, dar neavand nimic semnat, ma gandesc ca poate sa nege), dar mai ales as vrea sa am un contract prin care dansa sa poata fi responsabila de actiunile sale, in cazul in care s-ar intampla ceva cu copilul din vina dansei.

Va multumesc mult
Inca o intrebare, va rog mult:
eu voi primi in aprilie bonusul anual care se da pe companie si care va consta intr-un salariu. Acesta se ia in considerare la calculul indemnizatiei?
Mai am si bonuri de masa, ele cum sunt considerate?

Multumesc inca o data
Va multumesc pentru raspuns, este totul foarte clar acum!
Nu aveam cum sa verific cum a fost cu concediul de maternitate la prima sarcina pt ca l-am inceput exact in ziua cand am nascut.

O zi minunata sa aveti!
Buna ziua

Sunt in urmatoarea situatie:

- voi naste cam pe 1 noiembrie 2016

- as vrea sa intru in concediu de maternitate incepand cu 1 septembrie 2016

- de la 1 ianuarie 2017 as intra in concediu de crestere copil pentru 1 an

Istoricul pana la nastere:

- in perioada iulie - octombrie 2015 am fost in concediu de maternitate pt primul copil nascut in iulie 2015

- in perioada octombrie 2015-februarie 2016 am fost in concediu de crestere copil (am optat pt 1 an) si am beneficiat de suma maxima pt indemnizatie + alocatie copil, deci in total 3600 lei lunar

- de la 1 martie m-am intors la serviciu si beneficiez si de suma aceea extra de 500 lei pt ca m-am intors mai devreme de 1 an

Am sunat la ANPIS sa vad cum se va calcula baza pentru indemnizatie, dar doamna de acolo vorbea aproape monosilabic. Dupa o lunga si dificila discutie, redau mai jos ce am inteles, dar nu stiu daca sunt corecte informatiile:

- cele 2 luni de concediu de maternitate (septembrie si octombrie) nu se iau in calcul la indemnizatie pentru ca acele venituri nu sunt impozabile

- mi-a spus ca suplimentul de insertie se ia in considerare la baza de calcul, dar ca el se opri odata ce incep sa iau indemnizatia de crestere copil pt ca aceea nu e venit impozabil.

De aici mi-au aparut ulterior 3 intrebari:

- daca suplimentul nu se da decat cand ai venituri impozabile si nici sumele aferente lunilor de concediu de maternitate nu sunt venituri impozabile, atunci in acele luni voi lua suplimentul?

- din moment ce lunile de concediu de maternitate nu se iau in calcul la indemnizatia de crestere copil pt ca nu sunt impozabile, dar nici indemnizatia de crestere copil nu este impozabila, atunci lunile in care eu am avut indemnizatie pt primul copil se iau in calcul pt indemnizatia pt copilul 2?

- daca din 12 luni inainte de nasterea copilului eu am niste luni cu venituri neimpozabile si deci ne-eligibile la calculul indemnizatiei (cele 2 de concediu de maternitate si cele 5 pentru cresterea primului copil) cum se intampla? Se extind 12 din ultimele 24 sau se iau doar cele ramase?

In concluzie, va rog mult sa imi explicati si mie cat de clar se poate, ca pentru un om nu foarte familiarizat cu legile acestea,ce sume se iau in calcul pt indemnizatia de crestere a copilului pe care il voi naste in noiembrie.
Este important pentru ca salariul meu intreg imi asigura suma maxima de indemnizatie, dar in functie de ce luni se mai iau in considerare, media anuala scade si e posibil sa iau o suma mai mica, asa ca trebuie sa fac un plan de cheltuieli dinainte.

Va multumesc din suflet pentru ajutor