Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Optiuni legale - angajare bona persoana fizica de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Optiuni legale - angajare bona persoana fizica de catre o alta persoana fizica

Buna seara

Am gasit pe forum un raspuns din 2012 prin care se spunea ca ar fi posibila incheierea unui contract de munca intre 2 persoane fizice. Intre timp, din raspunsurile mai recente pe care le-am citit, inteleg ca acest lucru nu mai e posibil

Va rog mult sa ma ajutati cu optiuni legale de colaborare/angajare a unei bone, atat eu cat si dansa fiind persoane fizice.
Mentionez ca ma intereseaza sa nu fiu pasibila de amenzi/sanctiuni pentru ca angajez o persoana fara forme legale si mai ales ca dansa lucreaza sub supraveghere video (lucru de care am anuntat-o la inceput, dar neavand nimic semnat, ma gandesc ca poate sa nege), dar mai ales as vrea sa am un contract prin care dansa sa poata fi responsabila de actiunile sale, in cazul in care s-ar intampla ceva cu copilul din vina dansei.

Va multumesc mult
Legea nr.167/2014 privind exercitarea profesiei de bona

Art. 7
Exercitarea profesiei de bona se poate realiza, cu respectarea conditiilor prevazute la art. 5 alin. (1) si (3), prin:
a) furnizarea serviciilor in baza unui contract individual de munca incheiat intre bona si o persoana juridica;

b) desfasurarea activitatii bonei ca persoana fizica autorizata in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, cu modificarile si completarile ulterioare.

Asadar, exercitarea profesiei se realizeaza numai prin furnizarea serviciilor in baza unui contract individual de munca incheiat intre bona si o persoana juridica sau prin desfasurarea activitatii ca persoana fizica autorizata.