avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate dtigau

Activitate dtigau

Acum doua saptamani am radiat doua vehicule din evidenta financiara a administratiei publice locale. Pentru ambele vehicule am platit in luna ianuarie 2016 impozitul datorat pentru intregul an in curs.
La momentul radierii, am adresat o intrebare asupra returnarii partii din impozit pentru perioada de la data radierii si pana la 31 mai a.c.
Am primit un raspuns stupefiant, din punctul meu de vedere. Potrivit noului Cod fiscal, in astfel de cazuri aceste parti nu se mai returneaza, nioci macar nu se mai reporteaza pentru anul fiscal urmator, astfel incat sa reduca cuantumul tyaxelor si impozitelor locale pentru anul 2017.
Va rog sa ma lamuriti si poate imi spuneti ce este de facut.
Buna ziua !
Sunt un angajat al MAE care a incheiat in ianuarie 2014 o misiune la o ambasada a RO intr-un stat UE. Pe timpul misiunii mele, am achizitionat doua autoturisme de la un delaer din statul respectiv. Pe perioada de la momentul achizitionarii si pana in martie 2014, cand am inmatriculat autoturismele in RO, am circulat cu numere diplomatice ale statului unde am lucrat. Inmatricularea cu numere diplomatice in acest stat s/a facut cu scutirea de plata oricaror taxe, in baza prevederilor Conventiei de la Viena din 1961, care exonereaza persoanele cu statut diplomatic de la plata oricaror obligatii administrative prevazute de legislatia statului gazda.
La momentul martie 2014, la inmatricularea in RO a celor doua autoturisme am platit taxele de mediu prevazute de legislatia romana.
Am urmatoarele intrebari:
- sunt eligibil pentru procedura de returnare a acestor taxe auto ?
- aceste taxe auto ar trebui oricum sa-mi fie returnate, avand in vedere caracterul special al statutului meu la momentul achizitionarii lor: statut diplomatic, trimis de RO in misiune permanenta etc. ?
As aprecia in mod deosebit sa=mi oferiti un raspuns la aceste intrebari si orice alte sfaturi veti crede de cuviinta pentru o astefl de situatie speciala.
Va multumesc anticipat pentru sprijin.