avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate FLORINA1979

Activitate FLORINA1979

Iulie 2022, angajator hypermarket prin decizie interna ne obliga sa purtam masca din cauza incidentei crescute de Covid . Mentionam ca se presteaza munca fizica intensa , cat si canicula de afara care ingreuneaza respiratia angajatului. Angajatorul are voie sa emita decizii interne fara vreo ordonanta sau impunere legala data in acest sens ?
“Parul trebuie sa fie prins, astfel firele de par sa nu ajunga pe alimente, chiar daca sunt sigilate, la fel si in cazul unghiilor mult prea lungi pentru acest domeniu de lucru.” Mentionez ca impunerea este pentru lucratorii comerciali dintr-un hipermarket,? per general . Legal are acest drept angajatorul sa impuna parul strans si unghiile scurtate , tinand cont ca nu face parte din domeniul HoReCa totusi ?
Obligativitate conduita vestimentara
Răspuns la discuția Vaccinare obligatorie
Si potrivit Constitutiei ? Dreptul la munca nu poate fi ingradit ? Cum interpretam asta ? Nicio lege nu este mai presus de Constitutia Romaniei ,nu?Poate daca revizuiesc Constitutia ,ceea ce in stare de urgenta nu se poate ! Cum interpretam legea deci ?
Buna ziua ,am primit un mesaj de la serviciu care suna asa : Incepand cu data de 1 Noiembrie angajatii se pot prezenta la serviciu doar cu dovada vacinarii sau cu programare pentru vaccinare!!! Vreau sa stiu daca este legal si ce se poate face in cazul in care se incalca drepturile omului ?
In adunarea generala a asociatiei noastre de proprietari s-au desemnat membrii conducerii si anume 4 membrii CEx si un presedinte. Ulterior 2 dintre membrii si-au dat demisia ,ramanand 3 . Am inregistrat la judecatoria componenta Cex .Intrebarea este ,daca unul dintre membrii Cex se afla in imposibilitatea fizica datorata problemelor de sanatate sa mai faca parte din Cex si isi depune demisia ,poate fi inlocuit cu unul dintre cei 2 care si-au depus demisiile imediat dupa adunarea generala inainte de inregistrarea la judecatorie ? cei 2 practic apar in PV inregistrat la judecatorie si ma gandesc ca acum este imposibil sa facem adunari generale pe timpul pandemiei si daca ar fi legal sa facem inlocuirea ?
Buna seara,datorita problemelor din asociatia noastra ,lipsa presedinte,lipsa comitet executiv , primaria ne-a notificat sa facem o adunare generala .Intrebarea mea este, cum sa formulez legal anuntul convocator , pentru ca in cazul nostru trebuie sa ma leg de art 47 alin 3 litera b din legea 196/2018 nu? Nu imi permit sa fac o greseala in anuntul convocator pentru ca vrem sa inregistram la judecatorie CE si presedintele pe care o sa-l alegem .
Buna ziua, la blocul nostru sunt niste probleme , fostul administrator s-a autopropus presedinte ,a format un CE cu cativa acoliti din bloc ,fara stirea nimanui profitand de situatia de urgenta in care se afla tara , a angajat o firma de administratie la un pret foarte mare ,acum au afisat prima lista de intretinere .Se poate contesta aceasta lista ?Vrem sa contestem firma care apare cat si presedintele care apare pe lista .Daca se poate ,cum si la ce art de lege putem sa facem referire?
Detin 10 % din apartamentul mamei , prin contract vanzare cumparare si am depus si eu adeziune la asociatia de proprietari din blocul in care locuiesc . Presedintele blocului nu vrea sa imi aprobe cererea de adeziune ,pe motiv ca proprietarul de drept este deja membru in asociatie , dar nici nu ma lasa sa am drept de veto in adunarile generale . Am dreptul ca coproprietar cu doar 10% din imobil sa detin calitate de membru in asociatia de proprietari ? In caz de vot in favoarea mea ca reprezentant in Comitetul Executiv al blocului am dreptul sa detin vreo functie?
Daca ati fi in situatia noastra ,sa nu puteti sa angajati nicio firma de administratie ,de curatenie si tot ce tine ce administrarea condominiului ,sa nu puteti plati facturile ,sa imi spuneti atunci dvs.ce ati face ....

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

O evocare halucinanta de felul in care nu trebuie sa se desfasoare lucrurile ! In plina nebunie planetara, aici se fac adunari generale, si alea dupa ureche, fara respectarea legii in vigoare !