avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate tiberius1977

Activitate tiberius1977

Bună seara
Dacă îmi este expirat permisul de aproape 10 ani și nu am fost sa l preschimba în acest timp mai pot acum sa ma duc sa fac demersurile pt preschimbare?
Menționez ca am vârstă de 68 ani
Cu stima.
Buna
O intrebare simpla:este legal ca in cazul in care am amenzi neachitate la regimul circulatiei sa platesc impozit pt masina pe ghiseul. ro si sa mi se retraga din cuantumul amenzii iar impozitul ramane acelasi
Cu stima!!!
Buna
Nu mai găsesc autorizația de construcție si as avea nevoie pt o lucrare la gaze oare de unde as putea face rost de un duplicat
Sau un document similar
Cu stima
Multumesc

Olga Tanasa a scris:

da

Bună ziua
O întrebare legata de RCA și codul rutier
Dacă am avut un accident de circulație am derapat și am rupt un stâlp de iluminat public
Intrebare
Conform legi RCA poate despăgubi contravaloarea stâlpului dacă alta mașina nu a fost implicata în accident
Cu stima
Buna ziua
Am un apartament dat în chirie și nu pot scăpa de actuali chiriași prin metoda amiabila de câteva luni
Am înțeles că poliția nu se implica și că am nevoie de executor in această privință
As dori sa va intreb care sunt procedurile legale de a face rost de o hotărâre judecătorească și de executor in condițiile legii
Mar interesa punct cu punct sa nu mă tot plimb între instituții
Cu stima!!!
Răspuns la discuția Poprire
Ok nu au trimis la angajator nimic pt ca îmi primeam salariul în mana și nu au fost probleme însă dacă ma voi decide sa ma angajez la stat nu știu dacă voi primi salariul în mana sau ma vor obliga sa mi fac cont bancar și la fel nu voi ști dacă am poprire dacă am ce suma absolut nimic nu mai știu deoarece nu am mai primit nici o notificare de multi ani sa știu și eu la ce sa ma astept

Discuție Poprire
Buna ziua
Am rămas datoare la banca prin 2016 mi sa pus poprire pe conturi tot atunci însă nu au putut recupera banii deoarece primeam salariul în mana
Înainte de de poprirea propriu-zisă primeam notificări prin posta destul de multe însă de un timp încoace nimic
Menționez ca din 2018 am fost în ccc 2 ani și nu aveau acces la cont iar acum ma întorc la serviciu și nu mai știu nimic am poprire sau nu
Cu stima
Răspuns la discuția Concediu creștere copil
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Da, puteti face asa ceva.

Răspuns la discuția Concediu creștere copil
Bun.si daca beneficiază de acest drept și nu vrea să își ia ccc o lună atunci pot să mă reîntorc la serviciu înainte să facă copilul 2 ani cu trei luni și să beneficiez de stimulent?


Cornel Vasile a scris:

- Daca mama copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci tatal va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

- Daca mama copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru tata se va diminua cu o luna.
In aceste conditii, tatal care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

Perioada eligibila pentru CCC: ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, in care sa fi realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit.