avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate barbuloredana

Activitate barbuloredana

acum ceva timp..aproximativ 3 ani am fost data in judecata de un ifn mai excat ferratum am avut o datorie de 300lei dupa care s
a majorat la 600lei.dupa ce m.au dat im judecata la ceva timp mi s.a pis poprire pe conturi .am mers la banca sa ma socotesc si sa imi achit datoria..gandindu.ma. a am maxim de plata de la 600lei cu comisioane etc maxim 1000lei dar mare mi.a fost dezamagirea cand de la banca mi s.a spus ca am 1600lei.sincer acum de la 300 lei sa se ajunga la 1600lei mi se pare enorm si exagerat.eu nu am nici un.venit si nu stiu ce sa fac si cum sa fac sa diminuez aceasta suma exagerata si clar abuziva .va rog sa ma sfatuiti unde sa merg si ce sa fac .mentionez ca am sunat deja la executor si mi s.a apus ca nu am ce face decat sa dau banii si ca aceaata suma se va mai majora.
Discuție Indemnizatie
Buna seara! Am un baietel in varsta de 5 ani,diagnosticat de la varsta de 3 ani cu astm bronsic alergic persistent.,timp in care nu am putut lucra decat cate 1 luna maxim 3 pana cand trebuia sa renunt din cauza crizelor ,racelilor repetate ale baietelului.intrebarea mea este:
Astm bronsic controlat terapeutic (bronhodilatator,antialergic si singulaire ca si tratament zilnic )ultimul diagnostic de la ultimul control in ce grad de handicap se incadreaza ,ce alt venit putem lua atat baietelul cat si eu ca nu pot lucra...unde sa ma interesez si ce acte sa depun?
Răspuns la discuția Executare silita
Nu prea inteleg eu acesti termeni si aceasta procedura,pot sa va spun doar ca procesul s.a incheiat in 2016 prin iunie-iulie si eu am primit titlu executoriu prin care sunt instiintata ca m.i s.a pus poprire pe carduri,salariu etc ...dar asta pe la jumatatea anului 2017...deci trecuse aproape 1 an...sj daca nu 1 an ...vreo 8-9luni cu siguranta...in tot acest timp mi.au pus poprire pe alocatia copilului (aceasta o iau pe card) dar d.na de la banca tr mereu mail de deblocare specificand ca aceea este alocatie...eu am aceeasi situatie...poprirea nu se poate efectua,pt ca nu am salariu si nici un alt venit....ca sa inteleg mai bine...aceasta se poate stinge de la sine?sau ce trebuie sa fac eu??unde sa merg sa cer acest lucru daca se poate...
Buna ziua!am o poprire de aproximativ o jumatate de an,dar nh s.a putut efectua pentru ca eu nu lucrez si nici nu am nimic pe numele meu...si nici nu pot lucra din cauza copilului meu bolnav care necesita atentie deosebita.intrdbarea mea este ce se va jntampla cj poprirea daca nu poate fi efecfuata...cat timp voi fi urmarita,se va sterge vreodata sau ce pot pati in cazul acesta,ma repet eu nj lucrez si nici nh detin nici un fel de proprietate..
Buna ziua!va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns daca se poate.sa va explic pe scurt situatia mea.am 31 ani si am un baietel in vârstă de 4ani.cu acesta am beneficiat de indemnizație crestere copil pt ca lucram pe atunci la o firma cu o vechime de mai bine de 3ani.dupa cei 2ani de stat acasa cu băiatul am încercat sa ma reangajez dar neavand cu cine sa il las tentativele au fost reale esecuri si nu am putut sta la servici decat cate 3luni maxim intre timp depistand si un astm bronsic alergic la băiețel .am fost nevoită si sunt in continuare nevoită sa stau cu el acasa pt ca îmi mai face cv crize si necesita maxima atentie.întrebarea mea este daca as dori sa fac un al doilea copil poate intra sotul in ccc avand in vedere ca el are un contract cu salariu de doar 100lei/luna lucrând ca dj într.un club?ce conditii trebuie sa îndeplinim pt a putea primi măcar sotul indemnizație daca eu nu mai pot?va multumesc!
Discuție taxa de timbru
in cererea de chemare in judecata reclamanta cere obligarea partilor la plata unor sume:debitul,penalizari plus cheltuieli de judecata 91.58 reprezentand taxa de timbru conform OP nr..../....(nu scrie nimic doar puncte)depus la dosarul cauzei.intrebarea mea este:cererea de chemare in judecata nu trebuia sa contina si dovada timbrarii?pt ca doar scrie suma fara nimic altceva doveditor.pot contesta si acest lucru in intampinarea formulata de mine la exceptii?si inca ceva la inceputul comunicarii imi spune sa depun intampinarea in termen de 25zile ,SUB SANCTIUNEA DECADERII DIN DREPTUL DE A MAI DEPUNE PROBE SI DE A INVOCA EXCEPTII.asta ce inseamna ca intr.adevar eu nu mai scriu in intampinare exceptii si nu aduc nici probe ci doar ma apar raspunzand la capetele din cerere?
buna ziua!am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva sa fac o intampinare .am fost data in judecata de catre o firma de cosmetice pentru ca figuram in baza lor de date cu un debit de 670 lei.au trecut aproximativ trei luni de la data scadenta a uneia din facturi pt ca aceasta suma este valoarea insumata a doua facturi.acum eu trebuie sa imi fac apararea si nu prea stiu cum.am cautat pe aici modele tip dar nu prea stiu sa aplic ceea ce am eu de zis pe acele formulare.ideea e ca aceasta firma lansand un concurs castigat de mine avand ca premiu o lenjerie cu valoare estimativa de 500 lei nu mi.a mai oferit premiul pe motiv ca o persoana din echipa mea pt ca eram deja coordonator nu si.a platit factura cu o luna inainte,apoi nu mi.au mai bagat bonusurile aferente inscrierilor din urmatoarea luna din acelasi motiv ca in luna anterioara x nu si.a platit factura.tin sa precizez ca acestea nu mi.au fost explicate decat dupa ce am facut inscrierile si echipa mea si.au plasat comenzi.asta era unica conditie ca eu sa am comanda personala lunar la fel si echipa mea sa plaseze comenzi in luna inscrierii.nu mi.au fost explicate aceste aspecte mai inainte tocmai pentru a nu renunta la ideea de a le promova firma, de a inscrie multe persoane si de a le aduce bbeneficii firmei.stiau ca daca m.i se va spune de la inceput de acest mod de functionare al afilierii voi renunta pt ca logic ca intotdeauna va exista cineva care doar va intarzia cu plata nu neaparat sa nu mai plateasca si atunci eu nu imi voi mai primi nici un bonus,ceea ce am si facut cand am aflat,am renuntat dupa care am fost hartuita telefonic sa mai insist pt ca daca o singura persoana macar va achita imi voi primi si lenjeria si etc...ceea ce bineinteles ca nu s.a intamplat.acesta este motivul pt care eu nu le.am mai achitat acea suma pt ca daca fac o socoteala cam atat aveau ei sa imi dea mie.imi cer scuze daca nu am reusit sa ma fac foarte inteleasa dar atat cat ati inteles rog din suflet cine poate sa ma ajute cu formularea acestei intampinari pt ca nu ma descurc acolo unde trebuie sa completez cu exceptii,motive in fapt...si in drept...si etc...plus legile pe care trebuie sa le specific ca au fost incalcate.stiu ca tocmai s.a dat legea aceea a inselaciunii cu aceste minciuni cu concursuri,targeturi pe care trebuie sa le faci pt a castiga ceva si de fapt apoi iti indruga n motive numai ca sa nu te premieze....motive pe care nu ti le relateaza dinainte tocmai pt a apuca sa le aduci beneficii,,.va rog din suflet cine ma poate ajuta cu un raspuns.va multumesc!am uitat sa specific ca mi.au bagat la plata si penalizari de 1% si 3% pt ambele facturi ceea ce iar nu e corect pt ca ei nu mi.au bagat bonusurile si nici lenjeria nu mi.au dat.o tot de atata timp de cand aveam scadenta la facturi...in acest sens pot specifica ceva in intampinare?si inca ceva au mai spus ca au incercat sa rezolve amiabil ca mi.au trimis notificari,eu nu am primit nici o notificare pt ca eu nu stau la adresa din domiciliu si ei stiau asta pt ca acele comenzi imi veneau intotdeauna la alta adresa,pt ca tot au bagat ca si proba decklaratii de la curier ca mi.au fost aduse coletele dar la alta adresa nu la cea unde ei mi.au trimis notificare,acolo stau socrii mei iar acestia nu au stiut despre ce e vorba mie imi mai veneau plicuri de la banca de intarziere pt ca depaseam data scadenta pt ca alocatia imi intra in cont putin mai tarziu,ei stiind de acest lucru au crezut ca sunt aceleasi plicuri si nu m.au mai anuntat.la probe au bagat si copii dupa mandatele postale dar unde se vede clar ca nu este semnatura mea si nici a sotului care imi este girant si care nu a fost instiintat niciodat nici macar telefonic deci nicidecum ca s.a incercat ceva amiabil pentru ca nu e asa.