avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate adriana12_12

Activitate adriana12_12

Buna ziua, as dori sa stiu daca am agreat incheierea contractului de munca cu acordul partilor pe data de 31 iulie, dar am avut 5 zile de concediu medical- schimba cu ceva ultima zi lucratoare? Cei de la Resurse umane imi spun ca se pastreaza data de 31 iulie, dar citind din lege, eu gasesc ca se va prelungi. Imi puteti clarifica si da informatia despre articolul din lege unde se mentioneaza ce se intampla in acest caz? Multumesc.
Buna ziua, imi puteti spune de cand incepe plata stimulentului de insertie , daca m-am intors la munca cu minim 60 de zile pana la varsta de 2 ani a copilului? Tatal a ramas acasa sa beneficieze de indemnizatie cele 60 de zile, iar eu am revenit in martie, copilul face doi ani in mai. Am citit in lege ca nu se cumuleaza indemnizatia cu stimulentul, dar se tine cont doar de indemnizatia pe care o primeam eu, deci daca in luna mai nu voi mai primi indemnizatie, se plateste stimulentul, sau pentru ca tatal are indemnizatie, stimulentul se acorda dupa varsta de 2 ani a copilului, cand se opreste indemnizatia de tot? Multumesc
Răspuns la discuția CCC Luna aferenta tatalui
buna ziua, daca tatal tb sa stea minim o luna, asta inseamna ca poate sta deci ultimele 2 luni pana face copilul 2 ani, incasand astfel indemnizatia 2 luni? daca mama se intoarce cu 60 de zile inainte de implinirea celor 2 ani, tatal va primi indemnizatia pana la 2 ani? iar stimulentul de insertie al mamei, se vireaza luand in calcul prima luna de munca, cumulandu-se deci cu indemnizatia primita de tata, sau se va vira dupa cele 60 de zile si incetarea indemnizatiei primita si de tata?
buna ziua, pot vinde un apartament daca exista un sediu social ong la adresa respectiva, sau trebuie mutat sediul inainte de vanzare?
cat timp dureaza promulgarea legii? daca votul a fost dat si acum asteptam reactia presedintelui si publicarea in monitorul oficial, exista un timp maxim de finalizare?
Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca noul proiect de lege privind indemnizatia crestere copil se aplica si pentru mamele in concediu dar cu optiunea fara plata. Am optat pentru stat acasa un an, ce s-ar finaliza in mai , si as vrea sa aleg in continuare concediu pana la doi ani, fiind fara plata, dar daca noua lege ce s-ar aplica din iulie este valabila si pentru mamele ce sunt deja in concediu, se poate ca si eu sa primesc din iulie in contiunuare indemnizatia pana la doi ani? Multumesc