avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate doina-dobrescu

Activitate doina-dobrescu

Am o executare silita la care in termen am depus contestatie la executare. In acelasi timp am cerut instantei si suspendarea provizorie a executarii silite. Instanta a admis cererea, a dispus suspendarea provizorie a executarii de indata, pana la solutionarea contestatiei la executare. Executorul a ridicat sechestrul de la banci, de pe masina, dar nu au ridicat poprirea si de pe pensie primind de la Casa de Pensii 1/3 din pensia mea si dupa suspendarea executarii. Am cerut executorului sa returneze sumele incasate dupa suspendare, catre Casa de Pensii si nu vor nici sa trimita acestora, incheierea de sedinta cu suspendarea executorie, desi erau obligati de indata. Va rog spuneti-mi daca pot sa fac plangere penala pentru nerespectarea unei hot. judecatoresti. Multumesc.
Răspuns la discuția Sume restante pensie
calculul este facut de un contabil. Pe mine ma intereseaza daca plangerea de recalculare o depun in instanta sau la comisia de contestatii. Eu nu fac contestatie la decizii, cer recalcularea sumei restante.
Răspuns la discuția Sume restante pensie
09.04.2015 - 01.12.2015 punct 830
01.12.2015 - 31.12.2017 punct 830
01.2018 punct 1000
In urma VRS-lui in luna ianuaria am primit trei decizii de pensie care trebuiau calculate incepand din :
1. 09.04.2015,
2. 01.12.2015,
3 .01.01.2018
In luna martie am primit talonul de pensie cu drepturi restante pentru aceste perioade, dar suma primita nu corespunde cu calculele facute de mine.
Deciziile de pensie nu le-am contestat pentru ca erau reale, dar suma nu este calculata conform acestor decizii.
Unde pot sa fac plandere pentru o recalculare a sumelor restante, la in stanta sau la comisia de contestatii?
Cu multumiri,
Doina Dobrescu.
Ce statut are gangul unui bloc, poate fii inchiriat, inchis pentru a face un spatiu comercial sau cumparat? Daca gangul (este trecerea spre curtea interioara a blocului) este blocat de un zid pentru ca s-a facut un spatiu comercial, trebuie aprobarea Primariei si a constructiei?
Legea 263/2010 art.49, se adauga si la pensiile speciale cum sunt magistratii, diplomatii, politistii, aviatorii?
Legea 263/2010 art. 49, privind anii de facultate la zi, se adauga la toate pensiile la limita de varsta, daca acestea sunt pensii pe legi speciale. Cum ar fi procurorii, judecatorii, politisti, diplomatii, aviatorii, la acestia se aplica leg.263/2010 art.49?
Instanta din Galati mi-a calculat taxa de timbru la apr. 20.000 euro, nu stiu cum a calculat si nici nu imi explica nimeni. Venitul meu ca medic ete modest, sunt sungurul salariat si raportat la intretinerea copilului meu cu dizabilitati, este mic. Am depus acte si bonuri cu cheltuielile curente, dar instanta nu a vrut sa le ia in considerare. Ce pot sa mai fac?
Terenul se afla in judetul Galati, am discutat cu doi avocati, unul din Bucuresti si unul din Galati care ma si reprezinta in instanta, dar instanta nu vrea nici sa-mi esaloneze, nici sa ma dea in debit si nici sa evaluez eu terenul. La notar nu se pune problema pt. ca fostul nu vine. Ce pot sa mai fac, numai iesirea din indiviziune se poate face?
Buna ziua,
Dupa divort, impreuna cu fostul meu sot avem un teren intravilan de 5 ha. De 20 de ani ma rog sa vindem acest teren si nu vrea, nu vrea sa vina la notar, am facut actiune de iesirea din indiviziune dar taxa de timbru este foarte mare si nu am de unde sa o platesc, am si un copil in intretinere cu handicap. Exista o alta modalitate, o lege, un articol de lege prin care eu pot sa obtin jumatate din acest teren?