Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Gangul unui bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Gangul unui bloc

Ce statut are gangul unui bloc, poate fii inchiriat, inchis pentru a face un spatiu comercial sau cumparat? Daca gangul (este trecerea spre curtea interioara a blocului) este blocat de un zid pentru ca s-a facut un spatiu comercial, trebuie aprobarea Primariei si a constructiei?
gangul reprezinta parte comuna conform proiect tehnic constructie
Pentru modificari constructive fata de proiectul initial sunt necesare acordul asociatiei de proprietari,proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism
Gangul fiind trecere spre curtea interioara a blocului nu este parte comuna locatarilor din bloc ci domeniu public.
Fiind cale de comunicare conform proiect initial, o astfel de constructie nu va primi aviz/ autorizatie ISU-psi. In caz de incendiu sau necesitate de evacuare din curtea interioara a blocului, o constructie in acest gang va bloca actiunea.
Sesizati ISU si primaria, in scris, cu nr. de inregistrare/ data pentru existenta spatiului comercial (daca deja este construit) in vederea obtinerii dispozitiei de demolare.