avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate MamicaMaria

Activitate MamicaMaria

Multumesc pentru raspuns, insa lipseste exact ceea ce me interesa cel mai mult: argumentul legal (Lege/ art.).
Va rog, m-ati ajuta foarte mult daca mi-ati indica si articolul de lege care sprijina raspunsul dvs
Fata mea imi achita de citeva luni sumele din lista de intretinere prin virament bancar. Viramentul pleaca de la Raiffeisen unde are ea contul spre CEC bank unde este contul asociatiei. Pentru virament fetei i se opreste comision de Raiffeisen. Asociatia imi trece la lista de intretinere, la capitolul cheltuieli pe beneficiar, un comision bancar CEC, adica cel al bancii asociatiei. Va rog sa ma lamuriti daca aceste comisioane bancare apartinind bancii asociatiei sunt incadrate corect la cheltuieli pe benefeciar si imi revin in integralitate spre plata sau ar trebui incadrate altfel si ar trebui ca intreaga asociatiei sa achite cheltuielile produse de operaratiunile contului asociatiei? Va rog, m-ati ajuta foarte mult daca mi-ati indica si articolul de lege care sprijina raspunsul dvs. Multumesc.
Va adresez aceasta intrebare pentru a-mi lamuri unele aspecte privitoare la legea 230. Spre exemplu, platim de ani de zile indemnizatiile celor din conducerea blocului, salariul administratorului si al femeii de serviciu, dar nu stim ce suma incaseaza fiecare deoarece pe lista de intretinere totul este cuprins sub titulatura "salarii". Apoi, daca nu am participat la adunarea generala de la inceptul anului, am fi dorit sa aflam si noi bilantul financiar-contabil pe anul trecut. Desi am solicitat in scris, acest document, sau macar o informare cu privire la bugetul pe anul in curs - pe capitole, asa cum prevede legea, cu paln de investitii, etc... - nu am primit nimic altceva decit amenintari cu tribunalul pentru "defaimare". Cum, ne intrebam, cind punem intrebari care au legatura cu banii nostri, suntem acuzati de ura si ni se trinteste usa in nas ca ei, conducerea blocului, nu raspund la provocari. Suntem confuzi, nu mai stim ce putem sa cerem, ce nu trebuie sa cerem... si va intrebam pe Dvs., cei de pe acest forum, cum obtinem informatiile legate de activitatea asociatiei? Orice raspuns avizat este apreciat.