avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate iancu_costy

Activitate iancu_costy

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema.
Avem un SRL unde am fost 3 asociati. 2Romani si un Spaniol. Spaniolul a murit in toamna anului 2011. Ce trebuie sa facem noi ceilalti 2 asociati? Cum trebuie sa procedam? Mostenitorii spaniolului trebuie sa se prezinte in Romania ? Sau daca primim certificatul de deces din Spania ne este de ajuns aici si partile sociale ale spaniolului se vor imparti intre noi cei ramasi?
Va multumesc!
Răspuns la discuția A fi sau a nu fi... stat laic
Felicitari pentru subiect.
Eu sunt credincios, sunt si licentiat in Teologie, dar sunt si impotriva parteneriatului dintre asazisa biserica crestina ortodoxa (intentionat am scris cu litere mici) si stat.
Daca in ortodoxie d.p.d.v. crestin parteneriatul nu este justificat, d.p.d.v. moral si etic acest pareneriat arata exact care este valoarea spirituala crestineasca din aceasta asazisa biserica.Ortodoxia din Romania nu este o religie crestina pentru ca ea nu se bazeaza pe invatarura si exemplul practic al Domnului IIsus Hristos, ci se bazeaza pe sfanta traditie care nu are nimic cu crestinismul Biblic.
Acesta este motivul pentru care in ortodoxie nu ai voie sa pui intrebari legate de Doctrinele Biblice. Aici in ortodoxie trebuie doar sa platesti si sa taci.
Cat despre parteneriatul cu statul nu ar fi nici o problema daca acest parteneriat n-ar avea drepr subiect banii. In timp ce pensionarii nu mai au ce sa manance si tuturor bugetarilor l-i s-a luat painea de la gura, statul arunca cu sute de milioane de euro DOAR in biserica ortodoxa. Motivul? In ultima perioada de timp atat pe PRO TV cat si pe TVR au fost cateva emisiuni care au spus adevarul cu privire la acest subiect. Cei mai multi bani merg la cei care pot oferi cele mai multe voturi. Asa ca pana la urma totul este politica si minciuna.
Oare chiar mantuirea poporului Roman sta in ridicarea unei catedrale? Fie ea si cea mai mare din lume? O vorba la Romani spune ca nu e prost cine cere doua paini ci cel ce le da.
Iar rtodoxia de asta are nevoie de prosti-prosti dar multi.
BUNA SEARA,
Va rog frumos sa ma ajutati.
M-am intors din concediul de maternitate si angajatorul m-a angajat la un alt loc de munca, Pana am plecat in concediu am lucrat ca si vanzatoare la un magazin alimentar, iar acum m-a angajat ca si vanzatoare la un bar de noapte, in cadrul aceleiasi institutii.
Intrucat nu pot lucra noaptea si mai ales in conditiile de la bar, va intreb :
Este legal ca angajatorul sa-mi impuna sa lucrez noaptea la baraca eu innainte de concediu am lucrat de zi la alimentara?
Si o alta intrebare: Daca angajatorul ma da afara dupa 3 luni de lucru beneficiez de somaj?
Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția Reguli de despagubire RCA
SINGURA COMPANIE DE ASIGURARI CARE NU FOLOSESTE ASTFEL DE PROCEDURI DE TERGIVERSARE ESTE GENERALI. INTRADEVAR EI FAC TOATE PROCEDURILE PE LOC SI ITI RECOMANDA UN SERVICE AGREAT DE EI.
SPUN ASTA DIN MAI MULTE EXPERIENTE.
SUCCES.
Răspuns la discuția RAUPLATNIC
Va multumesc frumos d-na Avocat. Totusi m-ar interesasi actele normative care il incrimineaza pe fostul colaborator.
Discuție RAUPLATNIC

AM O MARE RUGAMINTE PENTRU TOTI PROFESIONISTII IN COD FISCAL,SI COD CIVIL.
Va descriu speta:
Sunt reprezentantul in RO. a unei companii cu sediul in Germania.
Am prestat servicii pentru un intreprinzator cu sediul in IS -RO.
Am avut o buna colaborare pana la sfarsitul lucrarii. Mai precis dupa finalitatea lucrarilor ultima factura care continea materiale si manopera, domnii din IS nu au mai vrut sa o plateasca. Precizez ca a trecut 1 an de la emiterea ultimei facturi de 15 mii Euro. Stiu sigur ca factura respectiva a fost inregistrata in programul de contabilitate a firmei din IS. (Beneficiare)
INTREBAREA MEA ESTE:
Care este calea juridica prin care putem sa ne recuperam banii pe ultima factura?
Care sunt ACTELE NORMATIVE pe care cei din IS le incalca prin neplata facturii respective?? De ex: LEGI ,ARTICOLE din Codul civil si fiscal. Ma intereseaza asta pentru a le aminti intr-o notificare pe care vreau sa le-o facem.
VA MULTUMESC FRUMOS SI MULT SUCCES IN TOATE TUTUROR!

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...
Discuție PENSIONARE
M-am nascut in 02 August 1951 am o vechime in munca de 42 de ani din care 19 ani si 3 luni am lucrat in grupa a IIa.
Va rog FOARTE FRUMOS daca poate cineva sa-mi spuna daca pot sau nu sa-mi depun dosarul pentru pensionare. La termen sau anticipat nu conteaza important sa primesc un sfat competent ca nimeni nu ma poate ajuta.
VA MULTUMESC FRUMOS.
Costi.