avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianaElenaPal

Activitate AdrianaElenaPal

Răspuns la discuția Pericol de a ramane pe strada
multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!
Situatia e urmatoarea: inainte de a ne casatori, sotul meu a cerut permisiunea parintilor sai de a renova o camera care era, la acel moment o camera goala, fara geam, fara usa, fara pod, nevaruita (doar ridicata constructia), camera care are intrare separata de restul casei, pentru a locui amandoi acolo, fara a plati chirie, ci numai utilitatile. Sotul meu mai are 6 frati, iar casa cu pamantul sunt pe numele socrului si a soacrei. In momentul cand am luat cununia civila(am semnat pentru acord de bunuri comune iar camera era gata-camera goala, dar terminata ca si constructie), eu am venit cu bani personali (o parte din ceea ce castigam eu la acea vreme, o parte un ajutor din partea familiei mele) care au fost investiti in felul urmator: o parte din bani la constructie si materiale pentru constructia unei anexe-bucataria, o parte pentru facturi (utilitati), o parte s-au cheltuit la comun pentru alimente..etc... Intre timp, sotul meu a adus un aport de bani mai mare, care au fost investiti in constructie. Acum constructia este gata. Intrebarile noastre sunt:
1. in conditiile in care avem amandoi mutatie pe acea locuinta (el a avut dinainte, iar eu am fost luata in spatiu), are dreptul unul dintre parinti, sau ambii sa ne dea afara, in conditiile in care am investit amandoi in constructie(este drept ca mai mult a investit sotul meu, dar cheltuielile au fost in comun... )?
2. Au dreptul de a ma da pe mine afara, ca nora, in conditiile in care sotul traieste si nu avem copii?
3. Au dreptul de a-l da pe el afara? Sau, au dreptul fratii lui sa-l dea afara dupa moartea parintilor sai?
4. Si... daca sotul meu moare (Doamne fereste!) pot socrii sau fratii sai sa ma dea afara?
Mentionez ca la acest moment nu exista testament sau alte acte care sa imparta mostenirea.
Multumesc pentru raspuns! Acum lucrurile sunt mai clare!
Buna ziua!
Am fost informata ca toti anii de studii, licenta (4 ani), masterat (2 ani) si doctorat (2 ani) vor merge ca vechime pentru pensie. Imi puteti spune daca este o baza legala la aceste zvonuri sau aceste informatii sunt eronate, lucruri afirmate numai pentru a nu scadea numarul inscrierilor la facultati? Mentionez ca in acest moment sunt in anul II de doctorat la Universitatea Tehnica Gheorghe Asachi (acreditata...) si mai am un an pana la absolvire. In cazul in care nu voi detine la sfarsitul contractului (cu bursa) titlul de doctor in chimie, acei ani vor merge la vechime la pensie?