avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate iulianmirica

Activitate iulianmirica

Recent am achizitionat o masina de la o doamna care acum este casatorita, dar masina o detinea pe numele vechi (cel inainte se casatorie). Dupa ce s-a casatorit si-a schimbat si domiciliul, din Bucuresti in jud. Ilfov. Pentru a deveni proprietarul masinii am nevoie de dovada ca nu are datorii de la ambele primarii? Si de la cea la care e inregistrata in prezent, dar si de la cea la care era inregistrata inainte de casatorie? Mi s-a cerut lucrul acesta si imi pare putin absurd. Cand te casatoresti e nevoie si de dovada ca nu ai datorii la stat?
Salut,

V-as fi foarte recunascator, daca m-ati putea lamuri, in legatura cu o situatie in care ma aflu. Recent am avariat, cu autovehiculul usa de garaj a unui domn. Am chemat politia, iar incidentul a fost inregistrat, cu martori si s-au facut toate demersurile legale, in acest sens. De asemenea, s-a cazut de acord, ca usa sa fie reparata folosind asigurarea autovehicolului pe care il detin. Asiugurarea insa este de la Banca Carpatica, ce in prezent este in insolventa. Domnul respectiv, mi-a cerut o suma de bani, pe motiv ca nu poate rezolva nimic cu asigurarea respectiva. Astazi am primit de la domnul respectiv o scrisoare, cu stampila unui avocat, prin care sunt instiintat, ca in 10 zile sa platesc valoarea integrala a usii respective - 4100 lei, altfel voi fi chemat in instanta. Este posibil sa pierd procesul, in conditiile date? >>> i-am dat asigurarea (si am cazut amandoi de acord, verbal si in scris, asupra faptului ca reparatia va fi facuta prin asigurarea respectiva)
>>>Are vre-o importanta faptul ca banca se afla in insolventa?
>>> Am primit 2 puncte penalizare :D

Multumesc!