avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate pedro26

Activitate pedro26

Buna ziua,

Am un PFA cu cod CAEN principal 6201 inregistrat la un apartament fara activitate la sediu.
In urmatoarele 6 luni vreau sa inchiriez apartamenul respectiv in scop turistic si sa pot oferi facturi.
1. Ce cod CAEN trebuie sa adaug ca sa am aceasta activitate? 6820 ar fi potrivit?
2. Trebuie diploma penru aceasta activitate?
3. Apartamentul este pe numele meu. Ajunge contractul de comodat deja existent intre mine si PFA pentru drept de inchiriere?
4. Spre finalul anului vreau sa renovez apartamentul. Pot sa deduc o parte din cheltuielile cu renovarea pe PFA? Vreau sa mentionez ca estimativ 70-80% din venituri for fi din activitatea de pe 6201 si nu din inchiriere.
5. O cheltuiala deja estimata ar fi renovarea tuturor peretilor (ras, gletuit, amorsat) estimat la cca 7mii de EUR (materiale + manopera). Exista vreo posibilitate de a deconta aceasta cheltuiala pe PFA?

Stiu ca pot inchiria apartamentul ca si PF prin Declaratie Unica in scop turistic. Motivul pentru vreau sa inchiriez prin PFA e ca sa pot deduce cheltuielile cu renovarea, daca acest lucru este posibil.
Buna ziua,
As dori sa infiintez o firma in mediu rural pentru a atrage finantare prin PNDR 6.2. Prima conditie pentru a participa la acest program este sa ai un teren in satul X si firma sa fie infiintata tot acolo. Detin deja terenul, dar neavand nici o contstructie pe el nu pot sa-mi infiintez firma acolo. Mentionez ca firma va fi fara activitate la sediu.
M-am gandit sa bat la usa prin sat si sa conving pe cineva sa infiintez firma cu sediul social in casa lor. Ce documente am nevoie de la proprietar? Din cate am inteles trebuie facut contract de comodat, trebuie mers si la notar?

Va multumesc pentru ajutor.
Ca o completare ... in cazul in care ar trebui sa platesc si 10% CASS, atunci nu se mai renteaza sa inchiriezi 2 camere, adica (2x 15.000 lei) , deoarece in loc de 1500 lei impozit + 0 lei CASS (pe o singura camera), va trebui sa platesc 3000 lei impozit + 2500 lei CASS, adica 5500 lei. In cazul asta declar o singura camera, adica cazare pt max. 2 persoane.
Este corect ce am scris? Puteti sa ma lamuriti va rog ? Multumesc frumos.
Multumesc pentru raspuns, sa inteleg ca pentru 30.000 lei norma de venit, trebuie platita 10% cass pe toata suma de 24960 lei, sau doar pe diferenta de suma, adica 30.000 - 24.960 = 5.040 lei ?

Poate e mai usor de inteles cu exmple:
1. Domnul A a declarat norma de venit 23.000 lei, sa inteleg ca el plateste 0 lei CASS.
2. DOmnul B a declarat norma de venit 26.000 lei, doar 1.000 lei peste limita. Cat plateste domnul B?
Buna ziua!

Sunt persoana fizica (PF nu PFA) si detin un apartament pe care il inchiriez in scop turistic. Am declarat activitatea la ANAF, Norma de venit pt judetul Cluj era de 15.000 lei/camera. Avand 2 camere, am completat 30.000 lei la venit, adica 3.000 lei impozit.
Intrebarea e daca datorez si CASS avand calitatea de angajat la o firma din Cluj ?

Va multumesc!
Daca aleg CAEN 5520, fiind vorba de un apartament dintru-un bloc de locuinte, am nevoie de autorizatie de functionare de la Minsterul Turismului ? Eu nu ofer servicii turistice, vreau sa pun la dispozitie oamenilor de afaceri pentru cladirea de birouri din apropiere un apartament in care pot locui X zile sau Y saptamani si sa pot da chitanta/factura.
Va multumesc pentru raspuns, problema mea e ca in acest cod CAEN e specificat:
"furnizarea de case si apartamente mobilate sau nemobilate pentru utilizare pe perioade mai mari, de obicei lunara sau anuala" & "Aceasta clasa exclude: ...sau pentru sejururi de scurta durata , vezi diviziunea 55 "

Adica e specificat ca nu ar fi in regula pentru "sejururi de scurta durata". Pentru diviziunea 55 insa e nevoie de diferite autorizatii, inclusiv de la Ministrul Turismului.

Fiind vorba de un singur apartament, nu as putea descurca doar cu 6820 care vine cu mai putine dureri de cap ? :) Folosind CAEN 6820 oare as putea sa emit mai multe facturi intr-o luna pentru acelasi apartament ?

Multumesc
Salutare,

As dori sa-mi deschid o firma pentru a inchiria un apartament prin AirBNB / Booking. As dori sa ofer posibilitatea facturarii pentru oamenii de afaceri.
Sediul firmei respectiv apartamentul inchiriat vor avea aceeasi adresa.
Care sunt procedurile legale pentru aceasta activitate. Codul CAEN 6820 este corect pentru aceasta activitate, fiind vorba si de cazare de scruta durata ?

Multumesc