Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN inchiriere apartament pe AirBNB/Booking
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN inchiriere apartament pe AirBNB/Booking

Salutare,

As dori sa-mi deschid o firma pentru a inchiria un apartament prin AirBNB / Booking. As dori sa ofer posibilitatea facturarii pentru oamenii de afaceri.
Sediul firmei respectiv apartamentul inchiriat vor avea aceeasi adresa.
Care sunt procedurile legale pentru aceasta activitate. Codul CAEN 6820 este corect pentru aceasta activitate, fiind vorba si de cazare de scruta durata ?

Multumesc
pedro26, utilizator
Buna seara ,

din verificarile mele rezulta,,
6820 Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau in leasing Aceasta clasa include: -inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate: -cladiri de apartamente si locuinte individuale -cladiri nerezidentiale, inclusiv pavilioane expozitionale, depozite

Ca atare cred ca este ok.

Succes in noua afacerea

avocatul tau Minoi
Avocat Minoi, utilizator
Va multumesc pentru raspuns, problema mea e ca in acest cod CAEN e specificat:
"furnizarea de case si apartamente mobilate sau nemobilate pentru utilizare pe perioade mai mari, de obicei lunara sau anuala" & "Aceasta clasa exclude: ...sau pentru sejururi de scurta durata , vezi diviziunea 55 "

Adica e specificat ca nu ar fi in regula pentru "sejururi de scurta durata". Pentru diviziunea 55 insa e nevoie de diferite autorizatii, inclusiv de la Ministrul Turismului.

Fiind vorba de un singur apartament, nu as putea descurca doar cu 6820 care vine cu mai putine dureri de cap ? :) Folosind CAEN 6820 oare as putea sa emit mai multe facturi intr-o luna pentru acelasi apartament ?

Multumesc
Buna seara ,

Sfatul meu este sa mai verificati inca o data codul CAEN ,poate veti gasii un alt segment care sa reglementeze activitatea d-voastra..
Dupa aceea luati o decizie cu privire la emiterea autorizatiei de functionare.

Deocamdata doar cu atata va pot ajuta .

Cu stima.
Avocat Minoi, utilizator
Din punctul meu de vedere Codul CAEN 5520 ar fi cel mai potrivit.
Daca aleg CAEN 5520, fiind vorba de un apartament dintru-un bloc de locuinte, am nevoie de autorizatie de functionare de la Minsterul Turismului ? Eu nu ofer servicii turistice, vreau sa pun la dispozitie oamenilor de afaceri pentru cladirea de birouri din apropiere un apartament in care pot locui X zile sau Y saptamani si sa pot da chitanta/factura.