avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Datorez CASS pe norma de venit daca sunt salariat ?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Datorez CASS pe norma de venit daca sunt salariat ?

Buna ziua!

Sunt persoana fizica (PF nu PFA) si detin un apartament pe care il inchiriez in scop turistic. Am declarat activitatea la ANAF, Norma de venit pt judetul Cluj era de 15.000 lei/camera. Avand 2 camere, am completat 30.000 lei la venit, adica 3.000 lei impozit.
Intrebarea e daca datorez si CASS avand calitatea de angajat la o firma din Cluj ?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: pedro26 , utilizator 09:31, 28 Ianuarie 2020
Daca trebuie sau nu sa platii contributia la sanatate pentru acel tip de venit obtinut in 2020, nu tine de faptul daca mai mai aveti in acelasi timp si un contract de munca valabil ci doar daca norma de venit din acea activitate de inchiiere in scop turistic este peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie in acest an (12 x 2230 lei). Daca este peste, va trebui sa comletati in declaratia unica si sa platiti 10% cass si procentul se aplica doar la valoarea plafonului.
Daca discutam pentru 2019, plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie in acel an a fost 24960 lei.
Ultima modificare: Luni, 27 Ianuarie 2020
george-neagu, moderator
Multumesc pentru raspuns, sa inteleg ca pentru 30.000 lei norma de venit, trebuie platita 10% cass pe toata suma de 24960 lei, sau doar pe diferenta de suma, adica 30.000 - 24.960 = 5.040 lei ?

Poate e mai usor de inteles cu exmple:
1. Domnul A a declarat norma de venit 23.000 lei, sa inteleg ca el plateste 0 lei CASS.
2. DOmnul B a declarat norma de venit 26.000 lei, doar 1.000 lei peste limita. Cat plateste domnul B?
Ultima modificare: Luni, 27 Ianuarie 2020
pedro26, utilizator
Ca o completare ... in cazul in care ar trebui sa platesc si 10% CASS, atunci nu se mai renteaza sa inchiriezi 2 camere, adica (2x 15.000 lei) , deoarece in loc de 1500 lei impozit + 0 lei CASS (pe o singura camera), va trebui sa platesc 3000 lei impozit + 2500 lei CASS, adica 5500 lei. In cazul asta declar o singura camera, adica cazare pt max. 2 persoane.
Este corect ce am scris? Puteti sa ma lamuriti va rog ? Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe venituri extrasalariale claudius022 claudius022 Buna ziua, Ma puteti ajuta cu informatii cu privire la taxele pe veniturile extrasalariale? Sunt angajat full time (programator) iar pe langa asta am si ... (vezi toată discuția)
Impozit si cass pentru venituri din activitati independente + dividende danmitroi10 danmitroi10 Buna ziua, O persoana fizica obtine venituri din activitati independente de 20.000 lei/an la care se adauga venituri din dividende de 10.000 lei/an (ambele ... (vezi toată discuția)
Plata dividende Mihai Blajut Mihai Blajut Buna seara, Va deranjez cu cateva intrebari legate de subiectul dividende: 1. Daca incasez in 2020 dividende aferente anului financiar 2018, la ce plafon ... (vezi toată discuția)