avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru_pacurar

Activitate alexandru_pacurar

Buna ziua. Am următoarea problema. Proprietarul unui teren agricol in ani 90 s-a organizat impreuna cu alți proprietari și au format o asociație carea sa lucreze aceste terenuri. Atunci s-a făcut un tabel in care s-au înscris toți cu suprafețele deținute.Proprietarul nu are nici o hârtie care sa ateste aceasta înscriere în asociație și la Primărie figurează cu terenul înscris în asociație. Împreună cu urmașii proprietarului am făcut un contract de arenda. In contract am pus o clauză care mă împuternicește pe mine sa scot acest teren din acea asociație. Întrebarea mea este. Ce se întâmplă dacă președintele asociației refuza sa îmi scoată terenul din asociație sau nu îmi răspunde la cererea mea de a scoate terenul de la el. Multumesc
distributia este distrusa .... asta intra la intretinerea masinii. Cand a vandut masina motorul merea deci distributia era OK. Dumneavoastra ca sofer/proprietar aveti obligatia sa verificati masina cand intra in iarna , nu vad de ce ii vina ei ca ea a pus apa si a inghetat apa in motor. Din cauza inghetului intra apa in baia de ulei ....ALFEL SPUS... masina a fost OK mergea si din neglijenta dumneavoastra a ajuns o epava ... Ce vina are femeia?
Parerea mea este ca in acest caz nu se poate face nimic pentru a beneficia de sume de bani din partea asiguratorului sau a soferului. Obligatia atata a mamei lovite de masina cat sia soferului era sa cheme politia si implicit salvarea. Puteti face plangere la politie dar soferul nu o sa recunoasca ca lovit cu masina ceva la manevra cu spatele. Urme vizibile pe masina stiti sa fie? sau aveti martori care ar putea da declaratie? asta v-ar ajuta dupa parerea mea
Buna ziua
Vreau sa iau in arenda o suparafata de teren. Din ce am reusit sa ma informez primaria pune la dispozitie un model de contract. Sunt obligat sa il folosesc pe acela?Pot adauga clauze suplimentare la contractul standard> Terenul fiind faramitat in zeci de parcele as vrea sa pot sa fac schimb cu alti pentru a-mi grupa terenul pentru a-l putea declara la APIA. Este posibil acest lucru in baza contractului de arenda? Multumesc
Răspuns la discuția recuperare create
din ce dosare am gasit pe net la a doua infatisare platesc si se inchide dosarul . Ei vor sa vanda 40% din firma si nu i-ar avantasa sa fie in insolventa ca ar scadea valoarea firmei. In cazul in care cer insolventa cheltuielile cu judecata o sa le mai pot recupera ?
Răspuns la discuția recuperare create
asa de impartite sun paeriile in privinta procedurii... mai mult ca sigur fiind o firma imensa mai sunt si altii ca mine care deja au facut asta . In legatura cu recuperatul baniilor prin insolventa nu se tine cont si de ordinea adrerariui la masa credala ? se tine cont doar de suma ce trebuie recuperata? Din ce pareri am strans pana acuma oricum ajung la avocat dar as vrea cat mai multe pareri despre care ar fi cea mai buna varianta pe care sa o aleg. Multumesc mult pentru implicare
Buna ziua
Am de recuperat de la o firma o suma de bani . Deocamdata nu am facut nici un demers desi au intarziat plata cu mai bne de doua luni. se poate cere insolventa firmei acuma ? Care ar fi pasii de urmat ?
Multumesc
Răspuns la discuția Recuperare creante
In ce conditii se poate cere insolventa firmei in acest caz? Am gasit cazuri in care la a doua infatisare achita datoria . Multumesc
Răspuns la discuția Recuperare creante
Din pacate mailuri de la ei nu am,Am trimis mailuri dar al ele nu raspund.Am verificat mesajele primite pe telefon dar nu promit niumic legat de plata in mesaje . O fac doar telefonic asta in cazul in care raspund. Banuiesc ca is constienti de situatie si nu fac promisiuni in scris.
Buna ziua. In urma cu cateva luni am livrat o cantitate e floarea soarelui si o cantitate de porumb unui trader de cereale renumit in Romania fara sa imi fac nici o problema de plata lor . Desi in contract era stipulat 10 zile lucratoare am inteles ca au mici problema financiare si am asteptat mai mult . Dar se pare ca aceste probleme financiare nu sunt chiar asa de mici si de la prima livrare de floarea soarelui a trecut mai bine de 2 luni jumate. Telefonic ma tot amana ca azi ca maine ca saptamana viitoare ca cel tarziu in decembrie si tot asa. Eu sunt persoana fizica ce posibilitati am sa imi recuperez banii. Am aceleasi conditii ca si persoanele fizice autorizate? Protectia consumatorului se implica in astfel de situatii? Din ce am mai scormont pe internet acestia ar plati doar in faza in care li se pune poprire pe cont. In prima faza cer o amanare si pana la a doau infatisare achita suma.Va rog cei care s-au mai batut de astfel de situatii sa imi dea cateva informatii de unde sa incep sa imi recuperez banutii. Firma este un mamut in industria agricola dar se pare ca are probleme de ceva vreme si actionarii incep sa divizeze firma in mai multe firme mai mici . Multumesc