avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate ileana-mitrea

Activitate ileana-mitrea

m-am gandit la asta dar o fi ok? poate veni cu martori din familie desi nu a fost cazul.
daca chiriasul plateste intretinerea chitanta se emite pe numele lui sau al proprietarului?
buna ziua, am incgiriat ca persoana fizica un apartament unei familii. contractul e inregistrat la ANAF, chiriasii s-au inscris in cartea de imobil a blocului. Problema- chiria e platita la zi dar intretinerea nu e platita pe vreo 5 luni. In acest caz contractul e titlu executor?
multumesc dar nu -i asa.
buna ziua, firma mea are o durata limitata de 30 de ani, specificata in actul constitutiv. de la ce data se calculeaza cei 30 de ani? care este data de infiintare a firmei?
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Reziliati contractul de furnizare a energiei electrice.Pleaca singuri
dorim sa inchiriem cladirea pe care o detinem pe firma
va fi contract de inchiriere intre firme
cum ne putem asigura la riscul de neplata?
exista posibilitatea de a verifica bonitatea firmei si a actionarilor?
buna ziua,
va rog sa imi spuneti daca OUG 88/2018 se aplica si unei firme DEJA in insolventa, care are planul de reorganizare aprobat; deci unei firme in procedura de reorganizare.
Răspuns la discuția Plati pentru split TVA
multumesc

adema1980 a scris:

Cont curent. Ordonanta 23 precizeaza expres. Veti plati din contul de TVA doar TVA aferenta facturilor emise dupa data de 01.03.2018.

Buna ziua,
Pentru o firma care aplica split TVA de la 1 martie din ce cont considerati ca se poate plati TVA aferent februarie?
Multumesc anticipat.
O microintreprindere care a intrat in insolventa si este acum in perioada de reorganizare ramane cu regim de micro sau trece la impozit pe profit?