avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate ctinescucristina

Activitate ctinescucristina

Buna ziua,

Conform OUG 158/2005, art 77 "Sumele reprezentand indemnizatii platite de catre angajatori asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate de acestia in luna respectiva, se recupereaza din contributiile datorate pentru lunile urmatoare sau din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate din creditele bugetare prevazute cu aceasta destinatie".

Am citit de curand articole care spun ca aceste sume nu se mai pot recupera din sumele datorate pentru lunile urmatoare, fiind indicata baza legala OUG 68/2014, dar nu am reusit sa gasesc un articol in aceasta ordonanta sau articolul modificat care sa spuna explicit acest lucru.

As dori sa stiu totusi baza legala si incepand cu ce data nu se mai pot recupera aceste sume decat din FNUASS.

Multumesc.
Am o societate austriaca inregistrata in scopuri de TVA prin reprezentant fiscal pe teritoriul Romaniei. Deoarece timp de 6 luni nu a desfasurat activitate, respectiv D300 cu zero, am primit decizia de anulare a inregisitrarii in scopuri de TVA, precum si radierea din Registrul Operatorilor Intracomunitari. Am inteles cum pot sa reactivez inregistrarea in scopuri de TVA (in maxim 180 zile de la primirea deciziei de anulare, prin formularul 099) dar cu ROC ce fac? Aceeasi procedura ca la inregistrare? Sau o data cu reactivarea inregistrarii in scopuri de TVA, se reactiveaza si inregistrarea in ROC?.
Multumesc.
Răspuns la discuția Intoarcere din CIC
Multumesc pentru raspuns.
Daca am optat pentru a sta in CIC 1 an pana in mai 2013, la intoarcerea in societate aceasta mai este obligata sa ma tina cele 6 luni? Care este baza legala? Multumesc.
Am un cabinet stomatologic, contabilitate in sistem real. Depun D600 pana la 31.01.2013?