avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate latka

Activitate latka

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este legal, dar veți respecta hotărârea AG, până reușiți s-o anulați în instanță. Asta în conformitate cu art. 52 din legea 196/2018
Răspuns la discuția Lista cu locatarii
@robert1958
Ok, va dau dreptate acum, nu stiam de argumentul hotaritor al precupetelor cu cel putin un telefon mobil.
Chiar nu stiu la ce va mai trebuie interfon, care nici macar video nu e.

Iar in privinta consimtamintului obligatoriu, va recomand lectura "Ghidului GDPR pentru asociatii de proprietari", din care va citez partea cea mai interesanta:

"V. Care sunt obligațiile asociațiilor de proprietari în calitate de
operatori de date cu caracter personal?
Referitor la prelucrările de date cu caracter personal pe care le efectuează sau
intenționează să le pună în practică, asociațiile de proprietari trebuie să identifice
temeiul legal al efectuării acestora, prevăzut de dispozițiile RGPD prin raportare
la prevederile legale din domeniul lor de activitate, cu respectarea principiilor de
prelucrare (art. 5 din RGPD).

1.Scopul și mijloacele prelucrării datelor de către asociațiile de proprietari
pot fi în mod expres stabilite prin actele normative care le reglementează
înființarea, organizarea și funcționarea sau care prevăd expres obligația de
colectare și prelucrare a unor date.

2.Scopul și mijloacele mai pot fi stabilite și de către asociație, putând fi
justificate de interesul legitim al său.

3.De asemenea, în unele situații[, prelucrările de date se pot baza pe
consimțământul persoanelor fizice vizate.

Ca urmare a punctelor de vedere solicitate Autorității de Supraveghere de către
asociațiile de proprietari cu privire la prelucrările de date pe care le efectuează sau
intenționează să le pună în practică, a rezultat că scopurile în care aceste entități colectează
și prelucrează datele personale vizează, în principal, următoarele activități:

- instalarea unor sisteme de supraveghere video
- calcularea cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari și
afișarea cuantumurilor la avizierul scării de bloc
- înregistrarea datelor personale în cartea de imobil
- afișarea datelor de contact ale președintelui asociației de proprietari,
administratorului, membrilor comitetului executiv și ale membrilor comisiei de
cenzori. "

Dupa cum bine observati, nu exista obligativitatea implicita a consimtamintului. O prelucrare de date personale sensibile (foarte intruziva) e instalarea unor sisteme de supraveghere video, care, de cele mai multe ori se ia de catre asociatie prin invocarea unui interes legitim, de securitate sporita.
Daca aveti proces verbal de contraventie, atunci angajati un avocat si depuneti plingere in instanta, impotriva acelui PV.
Răspuns la discuția Radar in zona 50 dar de fapt 70
Cred ca trebui sa consultati un avocat, sa vedeti exact ce a fost gresit, posibil pe forma, in plingerea dvs., daca vreti sa depuneti apel. Sau sa angajati un avocat, pentru apel.
Răspuns la discuția Lista cu locatarii
Am inteles, acum, dupa ce nu mai aveti nici un argument juridic, sau temei legal, ati dat-o pe glumite de cartier si oaresce antropologie. Ati votat deja in hotarire AG ca toata lumea din condominiu (+ plus vizitatorii ) trebuie sa aiba telefon mobil si toata lumea sa fie acasa cind vin curierii , nu altcineva din familie, pentru ca nu stie curierul numarul ?

Pe scurt, nu ma intereseaza sa port o astfel de discutie, care nu mai tine de subiect, nici de lege, nici de logica . Altfel, celor doi Popesti le puneti initialele prenumelui, iar celor prea "sonori" le sugerati sa-si ia o casa.

robert1958 a scris:

Ar trebui [...] .

Răspuns la discuția Accident rutier
Articolul 103
(1^1) În situația prevăzută la alin. (1) lit. c) și d), suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se dispune de către șeful poliției rutiere pe raza căreia a fost săvârșită fapta, începând cu ziua imediat următoare celei expirării prelungirii valabilității dovezii înlocuitoare. În situația în care valabilitatea dovezii înlocuitoare a permisului de conducere nu a fost prelungită sau a fost eliberată fără drept de conducere, din perioada de suspendare prevăzută la alin. (1) lit. c) și d) se deduce perioada în care titularul permisului de conducere nu a avut dreptul de conducere, conform art. 97 alin. (3). Dispoziția privind suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se emite în termen de 5 zile de la data la care șeful poliției rutiere pe raza căreia a fost săvârșită fapta a luat cunoștință de soluționarea procesului penal și se comunică titularului permisului de conducere în termen de 15 zile de la emiterea acesteia. În situația în care, la data la care se dispune suspendarea exercitării dreptului de a conduce, dreptul de a conduce este afectat deja de o altă suspendare a exercitării acestuia, perioada de suspendare care trebuie executată curge în continuarea perioadei de suspendare aflate deja în curs de executare.
Articolul 97
(3) Perioada în care titularul permisului de conducere nu are dreptul de a conduce un autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai se consideră perioadă de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.
[ link extern ]
[ link extern ] /
Răspuns la discuția Lista cu locatarii
Avem un video-interfon. Faptul ca nu ati vazut lista afisata pe geamul de linga, nu inseamna nimic, nu trebuie sa generalizati. Nu inteleg cum functioneaza interfonul dvs. Eu vin acolo, stiu ca exista un amic, Popescu , dar nu stiu numarul apartamentului. Cum apelez corect ? Bag coduri de apel la rind, apas pe "clopotel" si ma prind cind imi raspunde Popescu ? Sau vreun vecin mai milostiv (exista ?) care-mi raspunde politicos si ma lamureste ? Poate sa-mi ofere acele date, fara sa fie acuzat de amicul Popescu ca incalca normele GDPR ?

In rest, ce ati scris despre consimtamint, nu se aplica, asociatia are un interes legitim, cel putin acela prin care orice utilizator extern al interfonului sa nu deranjeze pe toti, pina afla cu ce cod de apel trebuie sa sune corect.

In listele de plata, la asociatiile din localitatea mea, nu sunt nume, doar numere de apartament, scriu asta de mult timp, nu cititi toate rindurile ?

robert1958 a scris:

Nu știu ce interfon rudimentar aveți dvs. eu nu am văzut nicăieri afișat numele proprietarilor alături de interfon. Codul de apelare este sau are legătură cu numărul apartamentului, urmat de „clopoțel”. [...].

Răspuns la discuția Lista cu locatarii
Am scris cu totul altceva, nici macar nu ati citit. Dvs. ati inceput cu acele cutume, eu v-am dat replica, faptul ca la mine in asociatie se face altfel, adica nu e nimic batut in cuie de cutuma din asociatia dvs., asta e sensul.

Reiau:
Daca la lista de interfon apare un nume de famile, sa zicem Popescu si codul de apelare. Ce date sensibile sunt dezvaluite ? Reiese despre familia respectiva ceva ? E barbat sau femeie ? Cati ani are ? Cati membri are familia ? Ce program are ? Munceste sau nu ? E bolnav sau perfect sanatos ? Samd

Cum sunt expusi proprietarii, familiile ?

Nu reiese nimic. "Scopul și mijloacele mai pot fi stabilite și de către asociație, putând fi justificate de interesul legitim al său. "
Asociatia are un interes legitim de a se folosi corect acea proprietate comuna, deci trebuie sa existe documentul de utilizare, lista de asociere a numelui de familie cu acel cod de apelare.

Altfel ce rost are interfonul ? Se poate inlocui cu un electromagnet actionat de la distanta, pus la usa. Wireless :) Cel ce vine din exterior, suna pe mobil pe cel din interior si i se da drumul.
Răspuns la discuția Lista cu locatarii
Lăsați investigațiile în grija altora, tot eu am scris de mai multe ori ca sunt membru în doua asociații de proprietari. Intr-una au scos lista, în alta nu. Lista de cheltuieli lunare apare la toate asociațiile doar cu numărul apartamentului. La una dintre asociații există la avizier și lista asocierii dintre numărul apartamentului și numele complet al proprietarilor.
Există liste la interfon și în alte părți, altfel, unde nu mai sunt, dacă nu-mi mai amintesc numărul, care e și cod, trebuie sa-mi sun amicul. Asta e. Lumea e în dubiu cu anumite norme GDPR și procedează fiecare după cum pricepe.

Eu v-am întrebat, civilizat, de temei legal, în argumentație vad ca folosiți tot felul de pseudo-argumente, gen ca asa practicați în asociație ( sofism clasic). Foarte bine, faceți cum doriti, dar nu mai folosiți cutumele dvs. pe post de argument. Abia acest lucru e penibil.

Puneți punct, asa cum ar trebui.
Utilizatorul ce a deschis subiectul pricepe.
Răspuns la discuția Lista cu locatarii
Nu scrie nicaieri in normele GDPR, ca intr-un astfel de caz e nevoie obligatoriu de consimtamint explicit al proprietarilor.
Aici discutam depre temeiuri legale, nu despre ce destepti sunt vizitatorii ce vin la condominiul asociatiei dvs. si trebuie sa foloseasca interfonul.