avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate sim92

Activitate sim92

Vă mulțumesc, mă ajută răspunsul dvs, le voi cere să-mi arate cerința legislativă în baza căreia o astfel de declarație are valabilitate doar 6 luni. În declarație se specifică în mod clar ce se va construi, mai mult, a fost dată în reciprocitate, eu lui și el, mie. Deci, nu se pune problema asupra revenirii.
Încă o dată, mulțumiri și o zi bună!
Dacă această declarație a fost dată în urmă cu 8 luni, în ianuarie, iar eu depun acum actele pentru obținerea autorizatiei, îmi poate impune primăria să aduc o nouă declarație, susținând că a expirat valabilitatea de 6 luni?? Vecinul este plecat în străinătate și acesta este motivul pentru care a specificat clar că acordul lui este definitiv.
Există referiri în legislație referitoare la acest aspect, adică este valabilă conform termenului specificat în declarație?
Bună ziua,
Vecinul meu a dat o declarație notarială în favoarea mea, prin care mi se permite construirea unui imobil la o distanță mai mică. În declarație se specifică faptul că acordul lui este ,,benevol, definitiv și permanent'' și se obligă să-l transmită și eventualilor proprietari, în cazul în care el va vinde propriul său imobil.
Ce valabilitate are această declarație, în fața autorităților primăriei, eventual, dacă există și o bază legislativă?
Vă mulțumesc.
Vă mulțumesc!
Vă mulțumesc pentru răspuns, referințele după care m-am ghidat eu sunt următoarele:

1. Legea 114/1996, Anexă, Cerințe minimale:Suprafață locuibilă este suprafața desfășurată a încăperilor de locuit. Ea cuprinde suprafața dormitoarelor și a camerei de zi.
Am dedus, deci, că încăperile de locuit sunt dormitoarele și camera de zi.

2. Ordin 119/2014, art. 1 din Normele de igienă și sănătate publică:
Art. 1
In intelesul prezentelor norme, urmatorii termeni se definesc astfel:
a)�incapere de locuit - incaperile cu functii de camera de zi si dormitoare;


Și tot aceleași norme impun, la art.4, existența unor ,,spatii amenajate pentru gararea si parcarea autovehiculelor populatiei din zona respectiva, situate la distante de minimum 5 m de ferestrele camerelor de locuit''.

Printr-o logică simplă (ceea ce nu-i interzis este permis), presupun că această distanță de minimum 5m nu se impune și față de restul încăperilor/ dependințelor, cum ar fi bucătărie și baia, mai exact, pot parca mașina mașina la 3 m distanță de fereastra bucătăriei, dar nu mai putin de 5 m fată de fereastra camerei de zi.

A nu se înțelege că urmăresc să parchez mașina în dreptul ferestrelor cuiva:D, ci doresc să-mi proiectez o casă pe un teren cu dimensiuni mici, iar legea mă obligă să am în curtea proprie 2 locuri de parcare.

Nu știu dacă raționamentul meu este corect, nu sunt jurist, dar sunt foarte interesat să știu părerea dumneavoastră, pentru care vă mulțumesc anticipat!
Vă mulțumesc pentru răspuns, înțeleg că, în ceea ce privește spațiul de joacă, este suficient să declar că nu este cazul.
Pentru celelalte două puncte:

1.amplasarea pubelelor la distanță de 10 m de oricare fereastră - se poate obține o derogare de la această distanță, de ex. 8 m? Are Direcția de Sănătate Publică această competență, de a acorda derogare de la distanța de 10 m sau care altă instituție? Dacă dimensiunile terenului nu permit această distanță, ce soluții aș avea? Bănuiesc că acestea există, având în vedere că se construiesc case pe terenuri cu dimensiuni mult mai mici decât cel pe care îl dețin.

2. spațiile amenajate pentru gararea și parcarea autovehiculelor - la min 5 m de ferestrele camerelor de locuit. Deci, dacă parchez mașina la distanță de 5 m de ferestrele dormitoarelor si ale camerei de zi, dar la o distantă mai mică, de ex. 1m față de geamul de la bucătărie sau baie, n-ar trebui să fie nicio problemă.

3. N-am studii juridice, deci posibil să nu am dreptate, dar nu credeți că aceste norme ar fi trebuit aplicate diferențiat, pentru ansambluri de locuințe și locuințe individuale? Considerați că este în regulă ca aceeași măsură obligatorie, de amplasare a pubelelor de gunoi la 10 m, pentru un bloc de apartamente cu sute de locatari, să fie aplicată și în cazul unei locuințe pentru o familie cu 2 membri? O tonă de gunoi prezintă același risc cu câteva kilograme?

Mulțumesc încă o dată!
Cu stimă!
Vă rog frumos să-mi spuneți, în acord cu legislația existentă (Legea locuinței, Normele de igienă și sănătate publică etc.), ce se înțelege, cum se definește ,,camera de locuit''.
Camerele de locuit înseamnă numai dormitoarele și camera de zi sau includ orice spațiu dintr-o locuință?

Parcarea mașinilor, la bloc sau la curte individuală, este interzisă la min 5 m de ferestrele dormitoarelor și a camerei de zi sau de orice fereastră a locuinței?

Vă mulțumesc!
Vă rog respectuos să mă ajutați în următoarea problemă: pentru a obține un aviz necesar pentru construirea unei locuințe unifamiliale, Direcția de Sănătate Publică îmi impune respectarea cerințelor Ordinului 119 din 2014, art. 4, respectiv:
Art. 4
La stabilirea amplasamentelor cladirilor de locuit se vor preciza si amplasamentele urmatoarelor dotari tehnico-edilitare:
a)�platforme destinate pentru depozitarea recipientelor de colectare selectiva a deseurilor menajere, care vor fi amenajate la distanta de minimum 10 m de ferestrele locuintelor, vor fi imprejmuite, impermeabilizate, cu asigurarea unei pante de scurgere si vor fi prevazute cu sistem de spalare si sifon de scurgere racordat la canalizare, vor fi dimensionate pe baza indicelui maxim de producere a gunoiului si a ritmului de evacuare a acestuia si vor fi intretinute in permanenta stare de curatenie; platformele pot fi cuplate cu instalatii pentru batut covoare;
b)�spatii de joaca pentru copii, amenajate si echipate cu mobilier urban specific, realizat conform normativelor in vigoare astfel incat sa fie evitata accidentarea utilizatorilor;
c)�spatii amenajate pentru gararea si parcarea autovehiculelor populatiei din zona respectiva, situate la distante de minimum 5 m de ferestrele camerelor de locuit; in aceste spatii este interzisa gararea autovehiculelor de mare tonaj, cum ar fi autovehiculele peste 3,5 tone, autobuzele, remorcile etc., precum si realizarea activitatilor de reparatii si intretinere auto.

Pentru că nu se face nicio distincție între locuințe unifamiliale și ansambluri de locuințe, înseamnă că aceste cerințe sunt obligatorii în toate cazurile?
Adică mă obligă să-mi amenajez un spațiu de joacă în propria mea curte?! Nu de alta, dar copiii mei au depășit cu mult vârsta!
Mai mult, parcarea mașinilor trebuie amenajată la min. 5 m de ferestrele camerelor de locuit. Conform Legii Locuinței 114/1996 actualizată, Anexa 1 (Suprafață locuibilă este suprafața desfășurată a încăperilor de locuit. Ea cuprinde suprafața dormitoarelor și a camerei de zi.), se înțelege deci că mașinile nu pot fi parcate la mai puțin de 5 m de ferestrele dormitoarelor și a camerei de zi, dar pot fi parcate în dreptul ferestrelor bucătăriei, băii. Este corect acest raționament sau nu?
În ce privește amplasarea pubelelor la 10 m de orice fereastră - dacă nu am cei 10 m, există vreo altă soluție? Sunt reglementate pe undeva dimensiunile obligatorii pt. pubele? Este vorba, totuși, de o casă, nu de bloc de locuințe!
Vă mulțumesc anticipat pentru clarificări, soluții, sugestii!
Cu stimă!
Vă mulțumesc, o zi frumoasă!
Bună ziua,
Vă rog frumos să-mi spuneți ce posibilitate legală există, prin care aș putea să-l oblig pe celalalt coproprietar al unui teren, să divizăm terenul/separăm actele?
Cu mulți ani în urmă, am cumpărat împreună cu o persoană un teren în cote egale. De atunci, tot încerc să-l conving să separăm actele, dar el refuză. Prețul acelui teren nu este atractiv, el ar fi interesat să vândă și speră, în felul ăsta, să mă oblige pe mine să-i cumpăr partea.
Cum să fac să-l determin să vină la notar și să semneze actele de divizare?
Vă mulțumesc anticipat pentru orice sugestie!