Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme Ordin 119 din 2014- Norme de igienă și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme Ordin 119 din 2014- Norme de igienă și sănătate publică

Vă rog respectuos să mă ajutați în următoarea problemă: pentru a obține un aviz necesar pentru construirea unei locuințe unifamiliale, Direcția de Sănătate Publică îmi impune respectarea cerințelor Ordinului 119 din 2014, art. 4, respectiv:
Art. 4
La stabilirea amplasamentelor cladirilor de locuit se vor preciza si amplasamentele urmatoarelor dotari tehnico-edilitare:
a)�platforme destinate pentru depozitarea recipientelor de colectare selectiva a deseurilor menajere, care vor fi amenajate la distanta de minimum 10 m de ferestrele locuintelor, vor fi imprejmuite, impermeabilizate, cu asigurarea unei pante de scurgere si vor fi prevazute cu sistem de spalare si sifon de scurgere racordat la canalizare, vor fi dimensionate pe baza indicelui maxim de producere a gunoiului si a ritmului de evacuare a acestuia si vor fi intretinute in permanenta stare de curatenie; platformele pot fi cuplate cu instalatii pentru batut covoare;
b)�spatii de joaca pentru copii, amenajate si echipate cu mobilier urban specific, realizat conform normativelor in vigoare astfel incat sa fie evitata accidentarea utilizatorilor;
c)�spatii amenajate pentru gararea si parcarea autovehiculelor populatiei din zona respectiva, situate la distante de minimum 5 m de ferestrele camerelor de locuit; in aceste spatii este interzisa gararea autovehiculelor de mare tonaj, cum ar fi autovehiculele peste 3,5 tone, autobuzele, remorcile etc., precum si realizarea activitatilor de reparatii si intretinere auto.

Pentru că nu se face nicio distincție între locuințe unifamiliale și ansambluri de locuințe, înseamnă că aceste cerințe sunt obligatorii în toate cazurile?
Adică mă obligă să-mi amenajez un spațiu de joacă în propria mea curte?! Nu de alta, dar copiii mei au depășit cu mult vârsta!
Mai mult, parcarea mașinilor trebuie amenajată la min. 5 m de ferestrele camerelor de locuit. Conform Legii Locuinței 114/1996 actualizată, Anexa 1 (Suprafață locuibilă este suprafața desfășurată a încăperilor de locuit. Ea cuprinde suprafața dormitoarelor și a camerei de zi.), se înțelege deci că mașinile nu pot fi parcate la mai puțin de 5 m de ferestrele dormitoarelor și a camerei de zi, dar pot fi parcate în dreptul ferestrelor bucătăriei, băii. Este corect acest raționament sau nu?
În ce privește amplasarea pubelelor la 10 m de orice fereastră - dacă nu am cei 10 m, există vreo altă soluție? Sunt reglementate pe undeva dimensiunile obligatorii pt. pubele? Este vorba, totuși, de o casă, nu de bloc de locuințe!
Vă mulțumesc anticipat pentru clarificări, soluții, sugestii!
Cu stimă!
Actul normativ il gasiti aici: [ link extern ]
Mentiunile dvs. se refera la art.4 din anexa - Norme de aplicare
Proiectul de executie al locuintei dvs. trebuie sa raspunda la mentiunile din anexa art.4 in sensul:
-pentru lit.a) trebuie precizat/ plasat pe schita de ansamblu cum se va realiza practic, in teren, platforma pentru colectare deseuri menajere, cu respectarea prevederilor din actul normativ. Expl. scurgerea de pe platforma trebuie dirijata la canalizarea generala sau daca nu exista la fosa proprie, a locuintei dvs. In zona trebuie sa aveti o sursa de apa pentru spalare platforma betonata. Platforma betonata se dimensioneaza in functie de numaru de pubele, respectiv pentru selectarea gunoiului, daca este cazul.
-pentru lit.b) trebuie precizat daca veti amplasa sa zicem un leagan pentru nepoti. Daca da trebuie sa existe un proiect de executie al leaganului care sa respecte normele de securitate a utilizatorilor, pentru evitare accidente. Daca nu amplasati locuri de joaca, sa scrie in proiect acest lucru.
-pentru lit.c) trebuie precizata amplasarea garajului pentru masina proprie si dotarea acestuia conform actului normativ cu posibilitati de spalare, neutralizare si colectare/ evacuare ape de spalare.
Un proiectant autorizat cunoaste toate prevederile din actele normative si este obligat sa le respecte.
Nu uitati sa angajati un diriginte de santier pe durata executiei lucrarilor de ctie., finisare si montare instalatii aferente casei si sa faceti o receptie finala a lucrarilor pentru a respecta legislatia din domeniul constructiilor.
Vă mulțumesc pentru răspuns, înțeleg că, în ceea ce privește spațiul de joacă, este suficient să declar că nu este cazul.
Pentru celelalte două puncte:

1.amplasarea pubelelor la distanță de 10 m de oricare fereastră - se poate obține o derogare de la această distanță, de ex. 8 m? Are Direcția de Sănătate Publică această competență, de a acorda derogare de la distanța de 10 m sau care altă instituție? Dacă dimensiunile terenului nu permit această distanță, ce soluții aș avea? Bănuiesc că acestea există, având în vedere că se construiesc case pe terenuri cu dimensiuni mult mai mici decât cel pe care îl dețin.

2. spațiile amenajate pentru gararea și parcarea autovehiculelor - la min 5 m de ferestrele camerelor de locuit. Deci, dacă parchez mașina la distanță de 5 m de ferestrele dormitoarelor si ale camerei de zi, dar la o distantă mai mică, de ex. 1m față de geamul de la bucătărie sau baie, n-ar trebui să fie nicio problemă.

3. N-am studii juridice, deci posibil să nu am dreptate, dar nu credeți că aceste norme ar fi trebuit aplicate diferențiat, pentru ansambluri de locuințe și locuințe individuale? Considerați că este în regulă ca aceeași măsură obligatorie, de amplasare a pubelelor de gunoi la 10 m, pentru un bloc de apartamente cu sute de locatari, să fie aplicată și în cazul unei locuințe pentru o familie cu 2 membri? O tonă de gunoi prezintă același risc cu câteva kilograme?

Mulțumesc încă o dată!
Cu stimă!
Tocmai despre aplicarea acestor norme incercam sa va spun mentionand importanta proiectului de ctie. al casei.
Avizul de amplasamant/ ctie. se da in baza proiectului (plansa plus memoriu tehnic) pe care il depuneti la institutia statului. De regula, toate avizele necesare se obtin de catre proiectant.
La primarie depuneti proiectul impreuna cu avizele la proiect pentru obtinerea autorizatiei de ctie. si la Inspectoratul de stat in ctii. pentru obtinerea avizului de incepere a lucrarilor.