Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parcarea mașinilor în dreptul camerelor de locuit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parcarea mașinilor în dreptul camerelor de locuit

Vă rog frumos să-mi spuneți, în acord cu legislația existentă (Legea locuinței, Normele de igienă și sănătate publică etc.), ce se înțelege, cum se definește ,,camera de locuit''.
Camerele de locuit înseamnă numai dormitoarele și camera de zi sau includ orice spațiu dintr-o locuință?

Parcarea mașinilor, la bloc sau la curte individuală, este interzisă la min 5 m de ferestrele dormitoarelor și a camerei de zi sau de orice fereastră a locuinței?

Vă mulțumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Vă mulțumesc pentru răspuns, referințele după care m-am ghidat eu sunt următoarele:

1. Legea 114/1996, Anexă, Cerințe minimale:Suprafață locuibilă este suprafața desfășurată a încăperilor de locuit. Ea cuprinde suprafața dormitoarelor și a camerei de zi.
Am dedus, deci, că încăperile de locuit sunt dormitoarele și camera de zi.

2. Ordin 119/2014, art. 1 din Normele de igienă și sănătate publică:
Art. 1
In intelesul prezentelor norme, urmatorii termeni se definesc astfel:
a)�incapere de locuit - incaperile cu functii de camera de zi si dormitoare;

Și tot aceleași norme impun, la art.4, existența unor ,,spatii amenajate pentru gararea si parcarea autovehiculelor populatiei din zona respectiva, situate la distante de minimum 5 m de ferestrele camerelor de locuit''.

Printr-o logică simplă (ceea ce nu-i interzis este permis), presupun că această distanță de minimum 5m nu se impune și față de restul încăperilor/ dependințelor, cum ar fi bucătărie și baia, mai exact, pot parca mașina mașina la 3 m distanță de fereastra bucătăriei, dar nu mai putin de 5 m fată de fereastra camerei de zi.

A nu se înțelege că urmăresc să parchez mașina în dreptul ferestrelor cuiva:D, ci doresc să-mi proiectez o casă pe un teren cu dimensiuni mici, iar legea mă obligă să am în curtea proprie 2 locuri de parcare.

Nu știu dacă raționamentul meu este corect, nu sunt jurist, dar sunt foarte interesat să știu părerea dumneavoastră, pentru care vă mulțumesc anticipat!
sim92, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Vă mulțumesc!