avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandra9900

Activitate Alexandra9900

Buna seara ,

Vin către dumneavoastră cu o întrebare :
Prietenul meu a fost prins conducând fără permis pe 01.03.2018, iar decizia de la judecător a venit pe 01.04.2021, iar in data de 25.11.2021 a fost Arestat , pedeapsa fiind cea minima de 6 luni, redusă la 2 . Cu ce mai avea el in spate s a stabilit o pedeapsa de 3 ani și 2 luni.
Am aflat astăzi ca cică și pedepsele s ar prescrie.
La pedeapsa actuala de 6 luni, este adevărat ca dacă au trecut mai mult de 3 ani, ar fi trebuit sa se prescrie?
Și dacă da, ce trebuie făcut in continuare ?

Va mulțumesc !
Răspuns la discuția Liberare condiționata


trandafir2 a scris:

Buna seara, trebuie sa aiba un comportament corescpunzator, sa iasa la activitati, sa iasa la munci, sa se implice la tot ce inseamna activitate de reeducare, sa nu faca probleme in penitenciar, sa achite obligatiile civile daca are de achitat asa ceva, si apoi, fie la cererea lui, fie la propunerea comisiei de eliberare, va solicita liberarea conditionata, in conditiile art 100 cod penal. Si apoi, cu ajutorul lui dumnezeu, va fi liberat conditionat. Oricum, toata aceste aspecte le afla si de la colegii dansului. Succes!



Va mulțumesc !!
Răspuns la discuția Liberare condiționata


trandafir2 a scris:

Alexandra9900 a scris:
,, îmi puteți spune va rog ce pot face sa iasă mai repede?

Cine sa faca? Dvs sau persoana condamnata?



Buna seara , ce sa facă el ca sa poată iesi mai repede .
Buna ziua, prietenul meu este închis pentru conducere fără permis, cu ce avea el din urma, are de executat 3 ani și 2 luni. A făcut 10 luni pana in momentul de fata, îmi puteți spune va rog ce pot face sa iasă mai repede? Cât de repede se poate face cerere de eliberare condiționata ? Ce trebuie îndeplinit pentru a fi eliberat la comisia de eliberare ? Mulțumesc!
Răspuns la discuția Dosar penal peste suspendare .


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Dacă nu a avut niciodată permis(art. 335 alin.1 c.p.), nu este posibila amenda penală.


Nu a avut atunci permis, permisul l a luat la câteva luni după. De atunci, nu a avut niciodată permisul suspendat.
Răspuns la discuția Dosar penal peste suspendare .



trandafir2 a scris:

In primul rand trebuie vazut dosarul, si trebuie vazut daca ultima infractiune este pe alin 1 sau pe alin 2, pentru ca pe alin 1 nu mai este prevazuta amenda penala. Iar ca sa se ajunga la achitare in apel , dupa ce s-a retinut conducerea fara permis in prima instanta , eu vad sanse mici si foarte mici, spre zero as spune. In opinia mea singura sansa este sa reduceti din pedeapsa (nu dvs, ci instanta, se intelege).



Prima fapta este încadrată la tâlhărie.
Ideea e ca dipa ce l a prins fără permis in 2018, tot in același an la câteva luni și a luat permisul . Pe noi ne interesează dacă se poate face ceva sa rămână liber . I a dat doar 2 luni peste suspendarea ce o avea el.
Răspuns la discuția Dosar penal peste suspendare .


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Achitarea sau amenda penala.



Buna ziua , și ce metode putem aplica , pt a ajunge la achitare sau amenda penală ?
Răspuns la discuția Dosar penal peste suspendare .
Chiar nu exista nici o cale sa nu execute in detenție ? Mai are 1 an din suspendarea veche. Va rog..
ce putem face sa susținem bine apelul? Ne puteți da câteva exemple ? Țin sa spun ca nu se definitivase prima fapta , cea la care are 3 ani suspendare .
Buna ziua,
Prietenul meu are o suspendare de 3 ani . Înainte sa se finalizeze aceasta suspendare , a fost prins cu conducere fără permis . Asta in Ianuarie 2018.
Acum , după 3 ani i a venit condamnare acasă cum ca il condamna la 3 ani și 2 luni .
Ma puteți ajuta cu sfaturi, cum sa fac sa rămână in libertate?
Este normal sa îți vina un dosar de atâta timp?
Am făcut apel, acum așteptam un răspuns .
Aștept sfaturile dumneavoastră .
Mulțumesc.
Da au vazut masina , dar pana să ajunga la ea, s au dat jos au oprit motorul.
Nu exista alta proba, decat declaratia minorului.