avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal peste suspendare .
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal peste suspendare .

Buna ziua,
Prietenul meu are o suspendare de 3 ani . Înainte sa se finalizeze aceasta suspendare , a fost prins cu conducere fără permis . Asta in Ianuarie 2018.
Acum , după 3 ani i a venit condamnare acasă cum ca il condamna la 3 ani și 2 luni .
Ma puteți ajuta cu sfaturi, cum sa fac sa rămână in libertate?
Este normal sa îți vina un dosar de atâta timp?
Am făcut apel, acum așteptam un răspuns .
Aștept sfaturile dumneavoastră .
Mulțumesc.
Este normal sa îți vina un dosar de atâta timp?

Da, este normal, mai bine zis, se incadreaza in normalitate.

Am făcut apel, acum așteptam un răspuns .

Daca ati facut apel, inseamna ca hotararea nu este definitiva. Sustineti-va bine apelul.
Oricum, nu are cum sa scape de executare in detentie, dar macar sa ia o pedeapsa mai mica.
Chiar nu exista nici o cale sa nu execute in detenție ? Mai are 1 an din suspendarea veche. Va rog..
ce putem face sa susținem bine apelul? Ne puteți da câteva exemple ? Țin sa spun ca nu se definitivase prima fapta , cea la care are 3 ani suspendare .
Ultima modificare: Duminică, 9 Mai 2021
Alexandra9900, utilizator
Achitarea sau amenda penala.


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Achitarea sau amenda penala.



Buna ziua , și ce metode putem aplica , pt a ajunge la achitare sau amenda penală ?
In primul rand trebuie vazut dosarul, si trebuie vazut daca ultima infractiune este pe alin 1 sau pe alin 2, pentru ca pe alin 1 nu mai este prevazuta amenda penala. Iar ca sa se ajunga la achitare in apel , dupa ce s-a retinut conducerea fara permis in prima instanta , eu vad sanse mici si foarte mici, spre zero as spune. In opinia mea singura sansa este sa reduceti din pedeapsa (nu dvs, ci instanta, se intelege).

Alte discuții în legătură

Executare sau suspendare? user3107 user3107 Buna ziua, o cunostinta in anul 2016 a primit o condamnare cu suspendare cu termen de incercare de 2ani si 6 luni, iar in 2018 in ultima luna de incercare a ... (vezi toată discuția)
Exista vreo șansa? David Mih David Mih Buna ziua soțul meu a fost prins conducând băut și fără permis de conducere pentru a doua oară.exista vreo șansa sa nu execute pedeapsa?multumesc (vezi toată discuția)
Inchisoare conducere fara permis Ene  Dragos Ene Dragos buna ziua.am un dosar penal cu 6 luni suspendare pentru conducere fara permis si inainte cu 3 ani sa fac isprava asta pentru care mi sa intocmit dosarul penal ... (vezi toată discuția)