Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal peste suspendare .
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal peste suspendare .

Buna ziua,
Prietenul meu are o suspendare de 3 ani . Înainte sa se finalizeze aceasta suspendare , a fost prins cu conducere fără permis . Asta in Ianuarie 2018.
Acum , după 3 ani i a venit condamnare acasă cum ca il condamna la 3 ani și 2 luni .
Ma puteți ajuta cu sfaturi, cum sa fac sa rămână in libertate?
Este normal sa îți vina un dosar de atâta timp?
Am făcut apel, acum așteptam un răspuns .
Aștept sfaturile dumneavoastră .
Mulțumesc.
Este normal sa îți vina un dosar de atâta timp?

Da, este normal, mai bine zis, se incadreaza in normalitate.

Am făcut apel, acum așteptam un răspuns .

Daca ati facut apel, inseamna ca hotararea nu este definitiva. Sustineti-va bine apelul.
Oricum, nu are cum sa scape de executare in detentie, dar macar sa ia o pedeapsa mai mica.
Chiar nu exista nici o cale sa nu execute in detenție ? Mai are 1 an din suspendarea veche. Va rog..
ce putem face sa susținem bine apelul? Ne puteți da câteva exemple ? Țin sa spun ca nu se definitivase prima fapta , cea la care are 3 ani suspendare .
Alexandra9900, utilizator
Achitarea sau amenda penala.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Achitarea sau amenda penala.

Buna ziua , și ce metode putem aplica , pt a ajunge la achitare sau amenda penală ?
In primul rand trebuie vazut dosarul, si trebuie vazut daca ultima infractiune este pe alin 1 sau pe alin 2, pentru ca pe alin 1 nu mai este prevazuta amenda penala. Iar ca sa se ajunga la achitare in apel , dupa ce s-a retinut conducerea fara permis in prima instanta , eu vad sanse mici si foarte mici, spre zero as spune. In opinia mea singura sansa este sa reduceti din pedeapsa (nu dvs, ci instanta, se intelege).