avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Activitate maghici2017

Activitate maghici2017

Răspuns la discuția Executare silita - prescriere
Pai puteau vinde creditul fara sa fie declarat scadent anticipat? nu cred.

Buna,

In 2007 am contractat un imprumut pe zece ani. In 2009 am incetat platile din lipsa unui loc de munca. In martie 2010 sa cesionat creanta catre Kruk care in mai 2017 a cerut executare silita.
Pot ataca executarea ca prescrisa?

Inca nu am primit somatia acasa desi la banci adresele au ajuns de o saptamana, este normal asta?
Răspuns la discuția Poprire cont
Vineri am primit pe e-mail de la o banca unde am inca un cont dar nefolosit ca acel cont este ptoprit la cererea executorului X. Deci poate bloca un cont fara sa primesc intai somatia?
Discuție Poprire cont
Buna,


Am un credit din 2007 cu rate pe zece ani, vandut de banca unei firme de recuperari in decembrie 2009. Am observat luna trecuta pe siteul judecatoriei ca sa admis cererea de executare silita, dar inca nu am primit somatie etc.
Intrebare:

- din ce moment curg cele 15 zile pentru a face contestatie, din momentul admiterii cererii sau de cand primesc somatia de la executor, sau alta instiintare?
- avand un alt credit acum, daca imi vor fi blocate conturile mai pot plati acest credit, sau imi va fi afectata capacitatea de plata prin blocarea acestuia?

Multumesc