avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate andreeagp1

Activitate andreeagp1

Buna seara. As avea nevoie de ajutorul unui avocat care sa analizeze un antecontract pentru un apartament pentru care exista un litigiu legat de anularea autorizatiei de constructie. Exista avocati care ar oferi acest serviciu online, pe baza unui draft primt de la dezvoltator?
Aveti ceva sfaturi legate de ceea ce semnifica acest litigiu si ce se poate intampla (si cum ne-ar afecta pe cei care am incheiat aceste antecontracte) daca cei care au deschis procesul legat de litigiu ar castiga procesul?

Va multumesc!
Buna ziua! A intrat aceasta lege in vigoare? [ link extern ]
Daca nu, se stie cand va intra in vigoare?
Buna ziua. Am citit ca s-a dat o lege care spune ca nu mai este necesar acordul vecinilor, respectiv al asociatiei de proprietari pentur infiintarea unui SRL cu sediul social intr-un apartament. A intrat aceasta in vigoare?

Va multumesc!
Urmeaza sa achizitionez un apartament intr-un bloc nou. Am realizat rezrvarea acestuia, de 500 euro, urmand sa semnam un antecontract cu 80% din bani la semnarea acestuia, iar restul la predarea apartamentului. Imi puteti de ceva detalii despre cum ar trebui sa fie acest atecontract, ce ar trebui sa contina si ce nu astfel incat sa u raman cu ochii in soare si fara apartament?
Buna ziua.Este posibil ca o societate care are codul CAEN 4711 sa adauge un alt cod CAEN la obiectul de activitate, in speta 1032, pentru a fabrica si vinde fresh-uri de fructe?Daca da, cum ar trebui sa procedez pentru a face acest lucru si ce altceva ar fi necesar pentru a fi in regula cu actele si normele in vigoare?