avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate Greg30

Activitate Greg30

Mi-a luat masina foc in mers cu mine la volan si masina a fost cumpărată in leasing cu avans 8%+23 de rate plătite de mine. Întrebarea mea este: dacă am casco la mașină mai pot recupera valoarea plătită pana acum sau am dreptul la o nouă masina si valoarea ce a fost achitată sa reprezinte un avans?
Inceputul e important nu discutia
02.05.2018
Ora estimata: 09:00
Complet: C22C
Tip solutie: Admite in parte plângerea
Solutia pe scurt: Admite în parte plângerea contraven?ională formulată de petentul Muntean Grigorie în contradictoriu cu IPJ Timiş. Anulează în parte procesul-verbal seria PTMX nr.135394 din data de 13.12.2017 în sensul anulării măsurii tehnico-administrative a re?inerii permisului de conducere. Men?ine sanc?iunea amenzii. Respinge în rest plângerea. Fără cheltuieli de judecată. Cu apel în termen de 30 de zile de la data comunicării. Calea de atac se va depune la Judecătoria Timişoara. Pronunţată în şedinţa publică din data de 02.05.2018.
Document: Hotarâre 02.05.2018

Se pare ca prin minunea bradului de Craciun se anuleaza retinerea permisului pe 60 de zile si raman doar cu amenda. Ma intreb oare voi avocatii cu studii superioare de ce nu ati putut prezice o intrebare a unui umil interlocutor ca mine???
02.05.2018
Ora estimata: 09:00
Complet: C22C
Tip solutie: Admite in parte plângerea
Solutia pe scurt: Admite în parte plângerea contraven?ională formulată de petentul Muntean Grigorie în contradictoriu cu IPJ Timiş. Anulează în parte procesul-verbal seria PTMX nr.135394 din data de 13.12.2017 în sensul anulării măsurii tehnico-administrative a re?inerii permisului de conducere. Men?ine sanc?iunea amenzii. Respinge în rest plângerea. Fără cheltuieli de judecată. Cu apel în termen de 30 de zile de la data comunicării. Calea de atac se va depune la Judecătoria Timişoara. Pronunţată în şedinţa publică din data de 02.05.2018.
Document: Hotarâre 02.05.2018


Care e verdictul? Ca nu inteleg. Multumesc anticipat.
Nu am facut contract de asistenta dar a reusit sa ii mai faca si la altii. Ideea e ca nici eu nu am crezut ce mi-a zis pana nu am vorbit cu un fost client de-al lui. Poate exista alte metode, altele mai vechi...nu stiu nu ma pricep. Amenda ramane valabila dar permisul nu se mai da inapoi indiferent de situatie. Prin ce mijloace nu stiu, nu l-am intrebat dar in momentul in care reusesc aceasta, o sa va comunic de indata.
Avocatul meu ma asigura ca nu o sa imi mai ia permisul chiar daca pierd in instanta
Buna ziua. Daca mi-a fost suspendat permisul pe 60 zile si fac contestatie in termen de 15 zile si termenul pana la proces este mai mare de 60 zile, acea perioada nu se prescrie cumva ? Ca in momentul sentintei nefavorabile sa raman doar cu amenda ?
Gheorghe Florin a scris:

Bineinteles ca puteti vinde masina.
In Contractul de vanzare cumparare veti trece numele dvs actual de dupa casatorie dar veti mentiona si numele de fata (fosta .....).
Anexati si copie dupa certificatul de casatorie.


Si daca mi-am schimbat buletinul cu alta adresa mai trebuie sa schimb actele masinii ca sa o pot vinde? Sau anexez doar vechia copie dupa buletin si noua la contractul de vanzare-cumparare?
Buna seara. Am avut neplacerea sa ma aflu in momentul nepotrivit si la locul nepotrivit in dupa amiaza zilei de 13.12 2017 pe o strada cu 1 banda pe sens, intanind un autobuz parcat neregulamentar ocupand toata banda pe sens. In fata mea se afla un autoturism si in fata autoturismului era autobuzul. Din momentul in care am vazut ca autobuzul semnalizeaza oprirea, m-am asigurat, am semnalizat si am depasit cele 2 autovehicule si incalcand totodata si trecerea de pietoni cu viteza redusa. La care la un moment dat din spatele meu vine o masina de politie cu girofarul luminos aprins si ma opreste pe dreapta. Eu credeam ca sunt in misiune si vor sa ma depaseasca. Le-am prezentat actele, mi-au spus ca am depasit autobuzul incalcand linia continua desi acolo era discontinua. Eu i-am crezut si am semnat procesul verbal , fara mentiuni si m-am comformat potrivit legii lor. Azi am fost sa fac poze la fata locului si surpriza linia e discontinua. Intrebarea mea este daca pot sa mai contest procesul verbal si daca am vreo sansa de castig? Va multumesc !