avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate tonicadaniela

Activitate tonicadaniela

Pentru dl_costas:
Cred ca am fost gresit inteleasa.Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva. Nu am vrut sa scot in evidenta faptul ca am luat note bune la acest examen ci am incercat sa combat cliseul "intra doar cei cu bani sau care au pile".

Referitor la faptul ca unii au rasfoit cartile , ma explic.......am avut nenorocul sa asist la unul dintre examenele orale la "expunerile unor aspiranti la titlul de avocat" si am fost tare dezamagita , mai ales de faptul ca nu constientizau faptul ca au aberat pe langa subiect, mai mult , pe langa tot ceea ce inseamana DREPT.
Pe deasupra erau foarte revoltati ca examinatorii au fost foarte nedrepti cu ei.
Imi cer scuze , presupun ca au fost si nedreptatiti, insa eu nu m-am referit la acestia...
Imi pare rau ca nu sunt de aceiasi parere cu D-l avocat.
Si eu sunt dintr-o familie modesta, si daca ma gandesc bine, nimeni din arborele meu genealogiac nu a avut o functie juridica, provin dintr-o familie modesta , mai am inca 12 frati , insa intotdeauna mi-a placut sa invat.
Am participat anul acesta la examenul de intrare in profesie si ,desi aveam acea idee indusa de colegii de facultate ca intra numai copiiide avocati, judecatori, etc.....am avut surpriza placuta sa intru ....si nu oricum....cu cea mai mare nota......
Asa ca ....daca invatati dragii mei , nimeni nu va va respinge la acest examen....
Chiar credeti ca nu au loc si cei buni??????
Va spun sigur ca au........
Asa ca puneti mana pe carte, invatati si nu le rasfoiti doar.....si sigur o sa vi se recunoasca meritele!!!!!


P:S: Nu contesc insa faptul ca intra si cei ce au un NUME.....

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
Examenul de primire in profesia de avocat incepe pe 26 noiembrie.
In legatura cu Tratatul de procedura penala nu stiu ce sa zic. Eu invat dupa Neagu, Drept procesual penal, Tratat, Ed. „Global Lex”, Bucureşti, 2004; de mare ajutor imi e lucrarea Drept procesual penal .Sinteze de teorie, spete, grile, de I. Neagu, Carmen Silvia Paraschiv si Mircea Damaschin, Ed Enciclopedia juridica.
Deasemenea tin cont de toate modificarile codului de procedura penala.
Bafta!!!!!
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
e pe www.avocatnet.ro
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
Dupa legislatiaa in vigoare. A aparut pe pa avocatnet statutul actualizat.
Sporrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!
Răspuns la discuția Habitatie viagera
Pentru ca dreptul de abitatie viagera sa se stinga , in caz de disparitie a titularului sau, trebuie sa intervina o hotarare judecatoreasca declarativa de moarte.
Pentru a obtine aceasta hotarare trebuie urmati urmatorii pasi:
- dupa 1 an de la disparitie se poate cere in instanta declararea judecatoreasca a disparitiei; astfel instanta poate numi un curator disparutului pentru protejarea drepturilor sale.
- dupa trecerea a 4 ani de la disparitie, dar nu inainte de 6 luni de la afisarea extrasului de pe hotararea declarativa a disparitiei, se cere in instanta declararea judecatoreasca a mortii.
Se considera ca persoana a decedat la data care este stabilita in hotararea judecatoreasca.
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
scuze............probabil
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
Eu consider ca e putin probrabil sa se intample asta.............
Sincer, daca examenul nu s-ar desfasura in conditii normale ce rost mai are acest examen.......
Doar daca totul e aranjat de la inceput si se stie deja cine intra inainte de examen.........
Eu sper din tot sufletul sa fie un examen care sa dovedeasca exact ceea ce stie fiecare..........si stiu ca suntem in Romania , si ca sunt unii care au deja locul lor acolo si ca pentru ei examenul e doar o formalitate .......dar sper sa fie loc si pentru cei care invata si care nu au acei bani despre care se tot vehiculeaza atat.....
Am credinta ca acesti domni care conduc Barourile sunt destul de intelepti si au in vedere ca e foarte important sa aiba alaturi oameni pregatiti si care le vor face cinste, oameni care isi doresc acest lucru cu adevarat. Pentru ca pe langa multe alte aspecte trebuie sa poti sa te daruiesti acestei meserii.....
Sincer, imi cer scuze daca am adus atingere cuiva, nu a fost intentia mea.............dar trebuie sa recunosc ca sunt un pic revoltata pe toate nedreptatile din aceasta tara...........
Dar imi trece..............imi ocup timpul cu altceva....drept civil de exemplu.....
Spor la invatat!!!!!!!!!!
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
In sfarsit mai apare cineva pe aici....
subiectele sunt ok, de fapt sunt aceleasi ca si anul trecut...De invatat...eu cred ca stau destul de bine...Mai ales ca majoritatea materiilor le cam stiam din facultate.....
Am terminat Civilul.....Penalul.....Procedura penala... mai am Organizarea profesiei si Procesual civil..
Sper sa am timp sa mai fac si o repetare generala pana la examen...
Dar cu toate astea sunt super stresata, nu stiu cum o sa fie examenul, mai ales ca cei din comisia de corectare sunt avocati si nu profesori, nu stiu care sunt pretentiile lor...
O prietena care a participat la un astfel de examen mi-a spus ca pretentiile sunt destul de mari si sa nu ma astept sa obtin note la fel de mari ca in facultate pentru ca o sa fiu dezamagita......
dar....curaj....
Mult spor la invatat.....
Voi ce stiti despre examenele de anii trecuti?
Hai sa mai schimbam o parere in pauzele dintre civil si penal.....
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2007
S-au afisat si subiectele unice............
Sunt exact ca si alea de anul trecut...